Włoszczowski Portal Informacyjno-Medialny

Drużyna z Zespołu Placówek Oświatowych Nr 1 we Włoszczowie reprezentowała Polskę podczas Europejskiego Turnieju Edukacji Drogowej w Wiedniu. Zajęła tam 8 miejsce wśród 21 krajów.

brd

 

Polskę reprezentowała w Wiedniu drużyna z włoszczowskiej „jedynki” - mistrzowie Polski bezpieczeństwa ruchu drogowego (fot. policja).

Impreza odbyła się w dniach 3-6.09.2015 r. pod egidą Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FiA). Był to już 30. turniej międzynarodowy.

Polskę reprezentowali mistrzowie kraju 38. Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, czyli uczniowie ZPO Nr 1 w składzie: Zuzanna Oleksy, Dominika Krawczyk, Jakub Jasnos i Mateusz Trzebiński. Opiekunami naszej młodzieży byli: Marcin Sztuka i Monika Świercz.

W Wiedniu konkurencja była bardzo silna. W zawodach uczestniczyli najlepsi z najlepszych. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Rosji. Polska, reprezentowana przez Włoszczowę była ósma.

- Całe wakacje trenowaliśmy, żeby godnie reprezentować nasz kraj. Byliśmy bardzo dumni, że jesteśmy reprezentantami Polski - opowiadał trener kadry Marcin Sztuka.

/TLW INFO/

wtorek, 22 wrzesień 2015 11:47
Czytaj dalej... 0

 

20.09.2015 r. odbędą się w Czarncy obchody 350 rocznicy śmierci hetmana polnego koronnego Stefana Czarnieckiego. Na uroczystość zaproszono nawet Prezydenta RP.

czarniecki

Impreza rozpocznie się o godz. 10.00 przed pomnikiem hetmana przy szkole. Tutaj wręczone zostaną dyplomy Honorowego Członka Towarzystwa Pamięci Hetmana Stefana Czarnieckiego i repliki szabli hetmańskiej. Z okazji jubileuszu wybito okolicznościowy medal z brązu - jedyny taki w Polsce, z wizerunkiem Stefana Czarnieckiego z żoną Zofią.

Delegacje wszystkich szkół w Polsce, których patronem jest Stefan Czarniecki, posadzą Dąb Przyjaźni. Ciekawostką będzie msza święta polowa pod namiotem rycerskim odprawiona w obrządku łacińskim, jak było za czasów hetmana (godz. 12.00).

Po nabożeństwie organizatorzy zapraszają na piknik. Będą występy chorągwi rycerskich i występ orkiestry dętej z mażoretkami z Krasocina. Nowością będzie konkurs zbierania cukierków, zrzucanych z motolotni. Do Czarncy mają zjechać motocykliści - uczestnicy rajdu szlakiem hymnu polskiego. Dla wszystkich przybyłych będzie darmowa grochówka rycerska i bigos.

/TLW INFO/
fot. wloszczowa.pl 

wtorek, 15 wrzesień 2015 14:16
Czytaj dalej... 1

Po raz pierwszy nowy rok szkolny 2015/2016 w województwie świętokrzyskim rozpoczęto uroczyście we Włoszczowie. To było kolejne duże wyróżnienie dla naszego miasta.

inauguracja2

 

Nowy rok szkolny 2015/2016 rozpoczęli w województwie świętokrzyskim: burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek, kurator oświaty Małgorzata Muzoł i starosta włoszczowski Jerzy Suliga (fot. archiwum). 

Uroczystość odbyła się 1.09.2015 r. Do Włoszczowy przybyło dwóch posłów, wicewojewoda, biskup kielecki i wielu innych ważnych gości z województwa. Po mszy świętej pod przewodnictwem ordynariusza diecezji kieleckiej Jana Piotrowskiego, uczestnicy ruszyli w korowodzie ulicami miasta do Domu Kultury. Grała orkiestra dęta z Konieczna, której asystowały krasocińskie mażoretki.

Uroczystość w Domu Kultury rozpoczęło troje głównych organizatorów: świętokrzyski kurator oświaty Małgorzata Muzoł, starosta włoszczowski Jerzy Suliga i burmistrz gminy Grzegorz Dziubek. Nasi samorządowcy dziękowali władzom wojewódzkim za to, że po raz drugi w tym roku Włoszczowa została wyróżniona organizacją imprezy o randze wojewódzkiej, po ostatnich obchodach Święta Policji garnizonu świętokrzyskiego.

Podczas uroczystości młodzież I Liceum Ogólnokształcącego oddała hołd patronowi szkoły - gen. Władysławowi Sikorskiemu. Dyrektor szkoły Bożena Kaczor - współorganizator uroczystości, dokonała prezentacji „Sikorskiego”. Przypomnijmy, że 10.10.2015 r. to liceum będzie obchodzić jubileusz 70-lecia powstania.

W dalszej kolejności uczestnicy wysłuchali wykładu absolwenta "Sikorskiego" z 1966 roku, Honorowego Obywatela Włoszczowy, dr Michała Wilczyńskiego. Absolwent I LO we Włoszczowie opowiedział o wyzwaniach dla Polski XXI wieku. Apelował do młodzieży m.in. o traktowanie Internetu, jako wielkiej biblioteki naukowej, zachęcał do nauki języków obcych.

W części artystycznej zaprezentowały się po raz kolejny krasocińskie mażoretki z grupy tanecznej Aplauz, a okolicznościowy program słowno-muzyczny przedstawili uczniowie liceum i gimnazjaliści z "dwójki". Przedstawienie nagrodzono owacją na stojąco.

Imprezę poprowadzili: Jolanta Tyjas - absolwentka I LO, dyrektor Powiatowego Centrum Kulturalno - Rekreacyjnego we Włoszczowie oraz Mariusz Marczewski - nauczyciel w „Sikorskim”. Patronat honorowy nad uroczystością objęli: wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba i marszałek Adam Jarubas (niestety nieobecni na imprezie oświatowej).

/TLW INFO/

wtorek, 08 wrzesień 2015 12:06
Czytaj dalej... 0

kasa

26.08.2015 r. (środa) w godz. 10.00-14.00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy we Włoszczowie odbędą się bezpłatne konsultacje na temat możliwości pozyskania dotacji z funduszy europejskich.

Uczestnicy spotkania dowiedzą się z jakiego programu finansowanego z funduszy europejskich można skorzystać, do której instytucji się zwrócić, aby skutecznie ubiegać się o dotację, w jaki sposób rozliczyć dotację, jakie projekty obecnie są realizowane.

Udział w konsultacjach nie wymaga wcześniejszego zgłoszenia. Więcej informacji pod numerem telefonu: 800-800-440.

/TLW INFO/

wtorek, 25 sierpień 2015 11:18
Czytaj dalej... 0

upał

Ze względu na utrzymujące się upały i prognozy pogody, które wskazują na wzrost temperatury powietrza, burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek wydał w ubiegłym tygodniu zarządzenie o skróceniu czasu pracy pracowników magistratu od 6.08.2015 r. do odwołania, bez obowiązku odpracowania tych godzin, oczywiście z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Urząd Gminy zaczyna teraz pracę godzinę wcześniej, tj. o 7.00 i kończy po 7 godzinach, wcześniej, tj. o 14.00. Starostwo Powiatowe we Włoszczowie też skróciło o pół godziny czas pracy swoich pracowników, ale tylko w dniach 6.08.2015 – 7.08.2015.

/TLW INFO/

środa, 12 sierpień 2015 07:14
Czytaj dalej... 0

Podpisali umowę na ciepło.

Przełom w negocjacjach między Stolbudem a spółdzielnią mieszkaniową.

cieplo resized

 

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Lokator”, po długich negocjacjach, podpisała umowę z zakładem Stolbud na dostarczenie ciepła do bloków.

3.08.2015 r. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Lokator” podpisała umowę ze Stolbudem na dostarczanie energii cieplnej do bloków. To samo miały zrobić wspólnoty mieszkaniowe.  

Stolbud od kilku tygodni ostrzegał, że z dniem 1.08.2015 r. nie poda ciepłej wody użytkowej dla odbiorców, którzy nie podpisali jeszcze nowej umowy - dotychczasowa wygasła z dniem 31.07.2015 r.

1.08.2015 r. na kilka godzin woda została zakręcona. Jednak na prośby zarządców spółdzielni mieszkaniowej i wspólnot Stolbud odkręcił kurek. Odbiorcy ciepła obiecali, że podpiszą umowę na warunkach proponowanych przez firmę.

- Nie mieliśmy wyjścia - mówił Stanisław Arkit, prezes SM „Lokator”. - Nie spodziewałem się, że do tego stopnia się posuną. Nikt się za nami nie wstawił. Nic nie dało się zrobić – twierdził Jarosław Czechowski, zarządca nieruchomości we Włoszczowie. 

Umowa została podpisana na 10 lat. Oprócz produkcji ciepła Stolbud będzie się zajmował również jego przesyłaniem magistralą, którą wydzierżawił od gminy na okres 10-letni. Zakład zapowiada, że taryfa dla mieszkańców miasta będzie niższa, niż rok temu.

/TLW INFO/

 

środa, 12 sierpień 2015 07:00
Czytaj dalej... 0

Henryk Kaczmarski odwołany.

 

Jest nowy prezes zakładu wodociągów i kanalizacji we Włoszczowie. 

 

Maciejczyk Ryszard

Ryszard Maciejczyk został nowym prezesem WZWiK spółka z o.o. we Włoszczowie (fot. archiwum)

 

Ryszard Maciejczyk został nowym szefem Włoszczowskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Burmistrz Włoszczowy twierdzi, że zdecydowała o tym rada nadzorcza zakładu.   

Byłego prezesa Henryka Kaczmarskiego rada nadzorcza odwołała w dniu 30.07.2015 r. bez podania przyczyny. Odwołanemu prezesowi zaproponowano pracę na kierowniczym stanowisku w zakładzie, ale jej nie przyjął. 

Henryk Kaczmarski był prezesem Włoszczowskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji od końca listopada 2013 roku, kiedy przekształcono gminny zakład budżetowy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wcześniej, od 2012 roku pełnił funkcję dyrektora zakładu.

Jego następcą został z dniem 31.07.2015 r. Ryszard Maciejczyk, były starosta i wicestarosta włoszczowski, który ostatnio był zastępcą kierownika Rejonowego Oddziału w Jędrzejowie Świętokrzyskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Kielcach.

/TLW INFO/   

środa, 12 sierpień 2015 06:00
Czytaj dalej... 0

Nie ma w dalszym ciągu porozumienia między dostawcą ciepła a odbiorcami we Włoszczowie

cieplo 12

 

Gmina Włoszczowa wydzierżawiła Stolbudowi magistralę ciepłowniczą, ale zakład nie ma jeszcze podpisanej umowy na dostawę ciepła z większością odbiorców, tj. Spółdzielnią Mieszkaniową „Lokator” i wspólnotami mieszkaniowymi (fot. TLW INFO). 

Spółdzielnia „Lokator” i wspólnoty mieszkaniowe nie podpisały jeszcze nowej umowy ze Stolbudem na dostawę ciepła, a stara wygasła 31.07.2015 r. Mieszkańcom wielu bloków grozi brak ciepłej wody użytkowej w kranach po 1.08.2015 r.

Strony, nie mogąc dojść do porozumienia w sprawie zapisów nowej umowy kompleksowej sprzedaży ciepła, poprosiły o włączenie się do mediacji dyrektora Urzędu Regulacji Energetyki.

23.07.2015 r. w siedzibie Południowego Oddziału Terenowego Urzędu Regulacji Energetyki w Katowicach odbyło się spotkanie mediacyjne, zorganizowane przez dyrektora URE. Uczestniczyli w nim przedstawiciele gminy Włoszczowa, Stolbudu, Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, Spółdzielni Mieszkaniowej „Lokator” oraz zarządca wspólnot mieszkaniowych.

Mediacje trwały blisko 5 godzin i ponoć dobrze rokowały – tak przynajmniej zapewniał dyrektor URE. Na spotkaniu w Katowicach zapadła decyzja, że dostawca ciepła spotka się z odbiorcami, żeby dopracować szczegóły nowej umowy. Spotkanie odbyło się 24.07.2015 r. w Stolbudzie. Jednak nie osiągnięto porozumienia.

- Po 1 sierpnia mieszkańcy bloków, którzy nie podpisali z nami umów, nie będą mieć ciepłej wody użytkowej. Mam nadzieję, że druga strona zmieni w najbliższych dniach zdanie i dojdziemy do porozumienia, bo w przeciwnym razie będzie poważny problem – ostrzegał wiceprezes Stolbudu Tomasz Gajos w wypowiedzi dla „Echa Dnia”.

To ostatni dzwonek, bowiem w piątek, 31.07.2015 r. kończy się dotychczasowa umowa gminy ze Stolbudem na dostawę ciepła do miasta.

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Lokator” nie dopuszcza takiej sytuacji, że nie będzie ciepłej wody i nie podoba się jej „szantaż” ze strony zakładu.

Burmistrz Włoszczowy twierdzi, że nie jest stroną w negocjacjach, a mimo to gmina włączyła się w mediacje. Podkreśla, że gmina wywiązała się z obowiązku i zapewniła bezpieczeństwo dostaw ciepła dla mieszkańców na 10 lat (10.07.2015 r. gmina podpisała umowę ze Stolbudem na dzierżawę gminnej sieci ciepłowniczej przez 10 lat).

W „Echu Włoszczowskim” z dn. 31.07.2015 r. burmistrz Grzegorz Dziubek pisze „całą prawdę o cieple”, stwierdzając na wstępie, że „temat ciepła we Włoszczowie jest głośny od kilku lat, ale tak naprawdę w tej sprawie nic nie zostało zrobione, aby problem rozwiązać, pomimo realnych zagrożeń z dostawą energii cieplnej nie tylko dla mieszkańców Włoszczowy, ale także instytucji publicznych takich, jak ZOZ, basen, Dom Kultury, szkoły”.

Za ten stan rzeczy Dziubek obarcza swojego poprzednika Bartłomieja Dorywalskiego, który był burmistrzem przez dwie kadencje i miał czas na konkretne działania w sprawie zapewnia ciepła dla mieszkańców.

Sprawa dostarczania ciepła nie była rozwiązana w poprzedniej kadencji samorządu, kiedy funkcję Burmistrza pełnił Bartłomiej Dorywalski, mimo zagrożenia, że 31.07.2015r. dobiega końca umowa z firmą Stolbud, właścicielem kotłowni, która jest podstawowym źródłem ciepła w mieście” – napisał Grzegorz Dziubek.

Mam nadzieję, że mając na względzie nadrzędny cel, jakim jest zabezpieczenie energetyczne mieszkańców, do porozumienia dojdzie. Muszą to jednak zrobić odbiorcy i dostawca” – stwierdził burmistrz Włoszczowy.

/TLW INFO/

sobota, 01 sierpień 2015 10:28
Czytaj dalej... 0

Obwodnica Włoszczowy prawdopodobnie będzie robiona w dwóch etapach  

image

Obecni na spotkaniu w starostwie mieszkańcy Włoszczowy wybrali wariant nr 3 (linia przerywana niebieska i zielona).

         Po proteście mieszkańców ul. Głowackiego, wszystko wskazuje na to, że obwodnica południowa i północna miasta nie zostanie zrobiona do 2020 r., jak planowano, gdyż trzeba ją będzie budować etapami z uwagi na wyższe koszty.

9.07.2015 r. w Starostwie Powiatowym we Włoszczowie odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące układu obwodnicowego miasta. Przybyło wielu zainteresowanych mieszkańców. Pojawili się przedstawiciele głównego wykonawcy– Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich z Kielc oraz firma projektująca z Poznania. 

W trakcie spotkania omówione zostaływarianty przebiegu obwodnicy w aspekcie ekonomicznym, technicznym, społecznym i środowiskowym. Projektant stwierdził, że jednym z głównych problemów przy budowie drogi tranzytowej będziestrefa ochronna wody podziemnej, przez co wzrosną koszty całej inwestycji (wodęz drogi trzeba będzie odprowadzić na długości ok. 4 km poza granice strefy).

Mieszkańcy ul. Głowackiego po raz kolejny wyrazili swój protest – nie chcą, żeby obwodnica biegła prawie przez centrum miasta, blisko ich domów. Koszt obwodnicy, która miałaby się łączyć z ul. Głowackiego, szacowano na ok. 50,5 mln zł i wówczas byłaby zrobiona w całości do 2020 r.

Wszyscy obecni na spotkaniu opowiedzieli się jednak za trzecim wariantem przebiegu obwodnicy, przez Centralną Magistralę Kolejową, która nie wchodzi w miasto, tylko omija je szerokim łukiem. Realizacja tego wariantu to koszt ok. 76 mln zł. Główny wykonawca twierdzi, że takich pieniędzy nie posiada(właściwie chodzi tylko o 15% wkładu własnego, bo resztę sfinansuje Unia Europejska). 

ŚZDW nie zgodził się, żeby w całości zrobić ok. 11 kilometrów obwodnicy południowej z północną w wariancie, który poparli wszyscy mieszkańcy Włoszczowy, łącznie z włodarzamiGłówny wykonawca sugeruje najpierw wykonanie objazdu Włoszczowy od strony południowej, czyli Kielc (obwodnica zaczynałaby się wówczas na Belinie i kończyła na ul. Koniecpolskiej przed wiaduktem kolejowym w Łachowie).

Drugi etap (obwodnica północno-zachodnia) miałby być realizowany dopiero po 2020 r. Pod warunkiem, że UE dofinansuje to zadanie, a tego na chwilę obecną nie wiadomo.Budowa jednego odcinka obwodnicy tylko częściowo rozwiązałaby problem wyprowadzenia ruchu samochodów ciężarowych z centrum Włoszczowy.  

 

/TLW INFO/

 

 

 

poniedziałek, 13 lipiec 2015 10:54
Czytaj dalej... 0

Starosta włoszczowski otrzymał zapewnienie finansowe od wojewody świętokrzyskiego

przedborska

 

Ulica Przedborska we Włoszczowie będzie remontowana w kierunku Oleszna. Powstanie 1 kilometr nowej nawierzchni, wraz z jednostronnym chodnikiem po lewej stronie (fot. TLW INFO).

1,1 kilometra nowej nawierzchni asfaltowej razem z jednostronnym chodnikiem powstanie na ulicy Przedborskiej, od skrzyżowania z ulicą Góral w kierunku Oleszna.

Na ostatniej sesji Rady Powiatu starosta włoszczowski Jerzy Suliga poinformował radę, że otrzymał zapewnienie od wojewody, że nasz powiat otrzyma 2 700 000 zł dofinansowania w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych na przebudowę drogi powiatowej Oleszno-Zabrody wraz z ulicą Przedborską we Włoszczowie. Dodał, że przetarg na tę „schetynówkę” został już ogłoszony w dniu 27.04.2015 r.

Powiat, mając deklarację wojewody o zabezpieczeniu środków pochodzących z oszczędności poprzetargowych, postanowił rozszerzyć zadanie. Docelowo powstanie 1,1 kilometra ulicy Przedborskiej w kierunku Oleszna, wraz z lewostronnym chodnikiem. W tym celu, na ostatniej sesji Rady Miejskiej radni zdecydowali, że gmina Włoszczowa udzieli powiatowi dotacji w kwocie 150 000 zł na dofinansowanie tego zadania.

/TLW INFO/

czwartek, 07 maj 2015 10:44
Czytaj dalej... 0

tlw.info.pl

Top Desktop version