Włoszczowski Portal Informacyjno-Medialny

W Sylwestra, 31.12.2016 r., w wieku 89 lat zmarł Ryszard Marcinkowski z Włoszczowy, mjr w stanie spoczynku, prezes koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Ryszard Marcinkowski

Jego pogrzeb odbędzie się 5.01.2017 r. o godz. 12.00 w kościele parafialnym p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włoszczowie.

/TLW INFO/

poniedziałek, 02 styczeń 2017 20:49
Czytaj dalej... 0

17.12.2016 r. na Placu Konstytucji 3 Maja przy Urzędzie Gminy we Włoszczowie odbyło się wspólne kolędowanie, połączone z ubraniem choinki.

koleda

Przed Urzędem Gminy we Włoszczowie odbyło się wspólne kolędowanie dorosłych i dzieci (fot. UG Włoszczowa). 

Licznie przybyli uczniowie włoszczowskiej „Dwójki” wraz z nauczycielami kolędowali, śpiewając i wygłaszając sentencje. Choinka została udekorowana bombkami, na których wypisano najważniejsze wartości życiowe, tj. miłość, sprawiedliwość, pokój i dobro. W kolędowaniu uczestniczyły też władze samorządowe gminy Włoszczowa.

/TLW INFO/

środa, 28 grudzień 2016 21:00
Czytaj dalej... 0

22.12.2016 r. w sali konferencyjnej Nr 45 Urzędu Gminy Włoszczowa odbędzie się sesja Rady Miejskiej. Głównym punktem będzie uchwalenie budżetu gminy na 2017 r.

sesja12 2016

 

Takie statuetki z brązu ”Zasłużony dla Gminy Włoszczowa” zostaną wręczone na najbliższej sesji Rady Miejskiej.

 

Ponadto radni podejmą uchwały w sprawach: przyjęcia Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2017-2012, przyjęcia Strategii Rozwoju Biblioteki Publicznej we Włoszczowie na lata 2017-2021 oraz przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2017 rok.

Po raz pierwszy w historii władze gminy wręczą 6 osobom statuetki ”Zasłużony dla Gminy Włoszczowa”. Otrzymają je: Ryszard Macherski, Mieczysław Król oraz firmy Effector Włoszczowa, OSM Włoszczowa, Strunobet-Migacz i ZPUE.

/TLW INFO/

wtorek, 20 grudzień 2016 18:47
Czytaj dalej... 0

W 2017 r. za 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych zapłacimy tyle samo, co w bieżącym roku – 0,58 zł.

podatek

 

Na ostatniej sesji radni włoszczowscy jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie podatku od nieruchomości (fot. UG Włoszczowa).

Mniej zapłacą  zakłady budżetowe: policja, straż pożarna, szpital. Na tym samym poziomie podatki będą uiszczać właściciele budynków, w których prowadzą działalność gospodarczą.

30.11.2016 r. Rada Miejska we Włoszczowie podjęła uchwałę w sprawie określenia stawek podatku od nieruchomości.

Jak poinformowała zastępca naczelnika Wydziału Finansowego Urzędu Gminy Barbara Strączyńska w 2017 r. do budżetu gminy wpłynie dodatkowo 480 tys. zł podatku z tytułu powstania nowych budynków.

/TLW INFO/

środa, 07 grudzień 2016 20:45
Czytaj dalej... 0

Za odprowadzenie 1 metra sześciennego ścieków mieszkańcy gospodarstw domowych w gminie Włoszczowa zapłacą o 61 groszy więcej, czyli 6,16 zł brutto.

scieki

 

Prezes WZWiK Ryszard Maciejczyk wyjaśnił na ostatniej sesji powody podwyżki opłaty za ścieki we Włoszczowie (fot. UG Włoszczowa). 

Nowe taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę mieszkańców i zbiorowe odprowadzenie od nich ścieków Rada Miejska we Włoszczowie uchwaliła na sesji w dniu 30.11.2016 r. stosunkiem głosów 16 do 3.

Za 1 m3 dostarczonej wody mieszkańcy naszej gminy zapłacą w przyszłym roku tyle samo, co w bieżącym - 3,7 zł netto (4 zł brutto), natomiast za 1 m3 ścieków – 5,7 zł netto (6,16 zł brutto) – to o 61 groszy więcej, niż w roku obecnym.

Podwyżka cen za ścieki, jak tłumaczył na sesji prezes Włoszczowskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Ryszard Maciejczyk, spowodowana jest powstaniem nowych inwestycji i co za tym idzie wzrostem podatku od wartości majątku spółki oraz amortyzacji.

Maciejczyk twierdził, że zakład nie może przynosić start, a podwyżka ceny za ścieki spowoduje, że WZWiK nie będzie musiał dopłacać w przyszłym roku ok. 300 tys. zł do tej działalności. Dzięki temu dochody spółki mają się zbilansować z kosztami.

Warto podkreślić, że nowe taryfy przyjęte we Włoszczowie są dużo niższe niż w sąsiednim Jędrzejowie czy Końskich, gdzie średnia cena 1 m3 ścieków wynosi odpowiednio od ponad 8 do przeszło 10 zł netto.

Poszkodowani będą w dalszym ciągu mieszkańcy wsi w gminie Włoszczowa, w których nie ma kanalizacji sanitarnej, bowiem za 1m3 zabranych przez beczkowóz ścieków z przydomowych szamb zapłacą ok. 11-12 zł, czyli dwukrotnie więcej od mieszkańców przyłączonych do sieci. Tam, gdzie kanalizacja już jest, gmina będzie przypominać mieszkańcom o obowiązku podłączania się.

/TLW INFO/

środa, 07 grudzień 2016 20:20
Czytaj dalej... 0

znicz.v01

Od 28.10.2016 r. do 02.11.2016 r. włoszczowska policja przeprowadziła działania pod kryptonimem "Znicz 2016", których głównym celem było zapewnienie wszystkim użytkownikom dróg bezpiecznego dotarcia do celu oraz powrotu do domu.

W tym okresie na drogach powiatu włoszczowskiego doszło do 9 kolizji. Mundurowi zatrzymali również jednego nietrzeźwego kierującego.

W czasie tegorocznej akcji "Znicz" na terenie województwa świętokrzyskiego doszło ogółem do 23 wypadków drogowych, w których zginęły 4 osoby, a 29 osób zostało rannych. Zatrzymano też 51 nietrzeźwych kierowców.

/TLW INFO/

poniedziałek, 07 listopad 2016 21:21
Czytaj dalej... 0

18.10.2016 r. poseł i przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna otwarł we Włoszczowie swoje biuro poselskie.

Grzegorza Schetyny
fot.polskieradio.pl

Będzie to również siedziba europosła Bogdana Wenty z Kielc. Biuro poselskie posła Schetyny znajduje się w centrum miasta, na Placu Wolności 32.

Będzie tutaj udzielana pomoc prawna mieszkańcom. Biuro Grzegorza Schetyny jest obecnie jedyną kancelarią poselską we Włoszczowie. Będzie ono czynne raz w tygodniu. Lider PO obiecał, że będzie chciał odwiedzać Włoszczowę przynajmniej raz w miesiącu.

/TLW INFO/

niedziela, 23 październik 2016 17:28
Czytaj dalej... 0

Ktoś po raz drugi sprofanował komunistyczny pomnik na cześć poległych partyzantów w Rząbcu w czasie II wojny światowej.

pomnik

 

Ktoś zdewastował pomnik komunistyczny na cześć poległych partyzantów w Rząbcu (fot. archiwum prywatne). 

Dzień wcześniej odbyły się przy tym pomniku uroczystości z okazji 72 rocznicy bitwy z 8.09.1944 r., stoczonej przez oddział Armii Ludowej i partyzantów sowieckich z Brygadą Świętokrzyską Narodowych Sił Zbrojnych.

Na drugi dzień pomnik był już zdewastowany. Prawdopodobnie został zniszczony nocą. Na kamieniu były symbole Związku Jaszczurczego i Narodowych Sił Zbrojnych, zamalowano sprayem nazwiska i pseudonimy ofiar bitwy. Krzyż metalowy wyrwano i wyrzucono do lasu. Wieńce i kwiaty były porozrzucane.

Była to kolejna profanacja tego pomnika. Na początku 2014 r. oblano go farbą. Policja umorzyła wówczas postępowanie z powodu niewykrycia sprawców. Czy teraz będzie podobnie?

/TLW INFO/

czwartek, 22 wrzesień 2016 20:00
Czytaj dalej... 0

Zespół Opieki Zdrowotnej we Włosz­czowie zawiesił czasowo działalność zamiejscowej poradni Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach. Powiat nie zgadza się na jej finansowanie.

onkologia

Poradnię konsultacyjno-onkologiczną otwarto we Włoszczowie 20.04.2016 r., natomiast 3 tygodnie wcześniej podpisano w medialnym stylu list intencyjny z udziałem władz województwa. Tymczasem już pod koniec sierpnia włoszczowski szpital tymczasowo zawiesił działalność poradni.

Powodem, jak twierdzą władze powiatu, było finansowanie jej. Poradnia onkologiczna we Włoszczowie miała być filią Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, które miało tutaj wysłać do pracy swojego lekarza. Tymczasem były dyrektor włoszczowskiego szpitala zawarł indywidualną umowę z lekarzem onkologiem, że będzie mu płacił za pracę w poradni zamiejscowej ŚCO we Włoszczowie.

Gdy lekarz wystawił faktury, powstał problem, kto ma faktycznie zapłacić. Powiat nie chciał, bo nie miał podstaw prawnych i Centrum Onkologii również. Dyrektora, który podpisał umowę, już wcześniej odwołano z funkcji.

Starostwo Powiatowe oraz Zespół Opieki Zdrowotnej we Włoszczowie nie posiadają nawet listu intencyjnego, który podpisał ówczesny dyrektor dr Maciej Juszczyk z szefem kieleckiej onkologii prof. Stanisławem Góździem.

Działalność poradni konsultacyjno-onkologicznej we Włoszczowie została zatem zawieszona do czasu rozpisania przetargu na jej otwarcie na nowych zasadach. Chodzi o to, żeby poradnię finansował Narodowy Fundusz Zdrowia, a ZOZ Włoszczowa tylko wydzierżawiał pomieszczenia.

/TLW INFO/

czwartek, 22 wrzesień 2016 19:57
Czytaj dalej... 0

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kurzelowie świętowała zakończenie żniw. Były to ostatniedożynki w gminie Włoszczowa.

dozynki2

 

Prezentacja wieńców dożynkowych (fot. UG Włoszczowa).

Razem z rolnikami świętowali m.in. zastępca burmistrza Sławomir Owczarek, radna powiatowa Renata Łowicka oraz radni Rady Miejskiej we Włoszczowie: Jerzy Wiśniewski i Wacław Oblas. Podczas parafialnego Święta Plonów odbył się Turniej Sołtysów, który wygrało sołectwo Jeżowice.

Na imprezie w Kurzelowie można było podziwiać piękne wieńce, skosztować domowych przysmaków i potańczyć. Na scenie wystąpiła Orkiestra Dęta OSP Kurzelów, Powiatowa Kapela Włoszczowska, koła gospodyń wiejskich i zespół MEGA BEAT.L Swoje talenty artystyczne zaprezentowały przedszkolaki oraz grupa teatralna z miejscowej szkoły.

/TLW INFO/

czwartek, 22 wrzesień 2016 19:48
Czytaj dalej... 0

tlw.info.pl

Top Desktop version