Włoszczowski Portal Informacyjno-Medialny

Nowa rada w parafii księdza Leszka Dziwosza

rycerze kolumba

We Włoszczowie powstała Rada Rycerzy Kolumba. Insygnia rycerskie nadał Biskup kielecki Jan Piotrowski (fot. Dariusz Wolniak/Zakon Rycerze Kolumba).

 

 

7.02.2015 r. odbyła się ceremonia tzw. instalacji oficerów w nowo powstałej Radzie Rycerzy Kolumba w Parafii pw. Bł. Ks. Józefa Pawłowskiego z Grona 108 Męczenników we Włoszczowie.

Uroczystości przewodniczył Biskup Ordynariusz Diecezji Kieleckiej Jan Piotrowski. Oprawę muzyczną święta rycerskiego zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Domu Kultury oraz schola dziecięca. Insygnia przyjęło ponad 20 parafian.

Głównym celem działalności Zakonu Rycerzy Kolumba jest wierność kościołowi katolickiemu i jego misji. Zaangażowanie społeczne, w duchu wartości chrześcijańskich, jest wyróżniająca cechą Rycerzy Kolumba, którzy swoje talenty i czas poświęcają służbie kościołowi, lokalnej wspólnocie, rodzinie, młodzieży i braciom rycerzom.

/TLW INFO/

środa, 25 luty 2015 20:46
Czytaj dalej... 1

sesja12

27 lutego 2015 roku o godz. 9.00  w sali konferencyjnej nr 45 Urzędu Gminy Włoszczowa odbędzie się sesja Rady Miejskiej. W programie aż 16 projektów uchwał do przegłosowania.

 

Rada wybierze m.in. swojego przedstawiciela do składu Rady Społecznej Zespołu Opieki Zdrowotnej na kadencję 2015-2018 oraz przyjmie Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi na ten rok.

Podjęta zostanie także uchwała w sprawie wskazania wstępnej lokalizacji nowych przystanków komunikacyjnych na terenie gminy oraz przystąpienia gminy Włoszczowa do Stowarzyszenia Świętokrzyska Rybacka Lokalna Grupa Działania.

/TLW INFO/

wtorek, 24 luty 2015 06:33
Czytaj dalej... 0

Tak uważa były przewodniczący Rady Miejskiej we Włoszczowie

marek labuda2 

Zdjęcie: ks.Marka Łabudy wraz ze Zbigniewem Żesławskim wykonane w lutym 2015 

 

6.03.2013 r. Stowarzyszenie Włoszczowa – Stop Podziałom złożyło do przewodniczącego Rady Miejskiej we Włoszczowie wniosek o nadanie ks. Markowi Łabudzie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Włoszczowy. Odpowiedź odmowna z gminy przyszła po… 20 miesiącach!

Po przeprowadzonych konsultacjach ze stroną kościelną, radnymi Rady Miejskiej oraz mieszkańcami Włoszczowy uważam, że przyznanie Honorowego Obywatelstwa dla ks. Marka Łabudy nie jest obecnie możliwe” ­– odpisał Stowarzyszeniu Marian Hebdowski, ówczesny przewodniczący Rady Miejskiej, obecnie wiceprzewodniczący.

Hebdowski wyraził też pogląd, że „znaczna część miejscowej społeczności nie przychyla się ku temu wnioskowi”. Ciekawe, ile osób zapytał o zdanie w 20-tysięcznej gminie Włoszczowie? Były przewodniczący Rady Miejskiej uważa, że nadanie tego tytułu mogłoby postawić księdza Marka w kłopotliwej sytuacji życiowej oraz duszpasterskiej.

Jest on osobą schorowaną i uważam, że nie można Go narażać na dodatkowy stres i przykrości w przypadku prawdopodobnie negatywnego wyniku głosowania, dotyczącego nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Włoszczowy” – wywróżył Marian Hebdowski. Wniosek ten nigdy nawet nie był głosowany przez radę ani komisje stałe rady.

Przypomnijmy, że 16.12.2014 r. Włoszczowa obchodziła hucznie 30 rocznicę słynnego strajku o pozostawienie krzyży w dawnym Zespole Szkół Zawodowych, którego ksiądz Łabuda był jednym z głównych bohaterów. To było najbardziej heroiczne wydarzenie w powojennej historii Włoszczowy.

To właśnie ks. Marek wlewał w serca protestującej wówczas młodzieży otuchę i wspierał swoim dobrym słowem.
Wraz z nimi prowadził strajk okupacyjny. W 1985 r. katecheta został skazany przez sąd w Jędrzejowie na rok więzienia w zawieszeniu oraz grzywnę w wysokości 60 tys. zł.

Kilka miesięcy później został brutalnie pobity w Krakowie przez nieznanych sprawców. Pomimo wszystkich cierpień i poświęceń ks. Marek nigdy nie żałował walki o pozostawienie krzyży w salach lekcyjnych, które władze komunistyczne chciały zdjąć. To on zainicjował również współpracę partnerską między Włoszczową z francuskim miastem Le Passage, która trwa do dziś.

Działania księdza Łabudy pochwalił nieżyjący już Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński w liście z okazji 25 rocznicy włoszczowskiego strajku. Prezydent Kaczyński stwierdził, że m.in. Marek Łabuda „swoją postawą wiernościsumieniu i własnej tożsamości, niezgodą na niesprawiedliwość i na upokarzająceuprzedmiotowienie narodu, dobrze zapisał się w historii Rzeczypospolitej”.

Z okazji 25 rocznicy strajku ks. Marek Łabuda został odznaczony przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej i społecznej”.

- Ksiądz Marek zasłużył jak nikt inny na tytuł Honorowego Obywatela Miasta Włoszczowy – uważa Stowarzyszenie Włoszczowa - Stop Podziałom. Niestety, władza samorządowa jaką do dzisiaj reprezentuje Pan Marian Hebdowski jest innego zdania.

Przypomnijmy, że Włoszczowa ma obecnie 15 Honorowych Obywateli. Ostatni raz dwa tytuły nadano 24.02.2013 r. Otrzymali je pułkownik, były partyzant Zbigniew Zieliński z Warszawy i ks. prof. Henryk Witczyk, wybitny teolog pochodzący z Dankowa Dużego. Do tej pory uhonorowano Honorowym Obywatelstwem Włoszczowy trzech kapłanów.

/TLW INFO/

piątek, 13 luty 2015 14:06
Czytaj dalej... 0

dorywalski 16 9

Odchodzący z gminy Włoszczowa po przegranych wyborach burmistrz Bartłomiej Dorywalski otrzymał z budżetu gminy ok. 27.000 zł z tytułu niewykorzystanych urlopów oraz dodatkowe 36.000 zł odprawy kadencyjnej. Mieszkańcy są zbulwersowani. Tym bardziej, że zapłacili za to wszyscy podatnicy.

Stowarzyszenie Włoszczowa-Stop Podziałom od dawna podkreślało, że burmistrz Dorywalski zarabia stanowczo za dużo jak na tak małą i zadłużoną gminę. Klub ten domagał się obniżenia wynagrodzenia burmistrza. Pisaliśmy, że prezydenci nawet 350-tysięcznych miast mieli niższe pobory, niż Bartłomiej Dorywalski z 10-tysiecznego miasta Włoszczowy.

Jego pensja wynosiła w ostatnim czasie około 12.000 zł brutto. Dzięki temu Dorywalski mógł odłożyć na koncie, bagatela, 360.848 zł (dane pochodzą z jego oświadczenia majątkowego, które złożył 19.09.2014 r.). Żaden samorządowiec z powiatu włoszczowskiego nie wykazał takich środków pieniężnych na koncie.

Jakby tego było mało, pod koniec ubiegłego roku, po odejściu z gminy po przegranych wyborach, dostał kolejną ekstrakasę. Z uwagi na fakt, że uzbierało mu się aż 47 dni zaległego urlopu z lat 2013-2014, wypłacono mu ekwiwalent pieniężny w kwocie ok. 27.000 zł.

Jak informował „Echo Dnia” Urząd Gminy we Włoszczowie, Dorywalski po przegranych wyborach poszedł na zwolnienie chorobowe, choć mógł wykorzystać zaległy urlop. Cztery dni po wyborach zachorowała również sekretarz gminy Grażyna Tatar – jego prawa ręka, która do dziś jest na chorobowym. Nowy burmistrz Grzegorz Dziubek powołał na jej zastępstwo Henrykę Skibę.

Oprócz ekwiwalentu za urlopy, Bartłomiej Dorywalski na odchodne z gminy dostał jeszcze więcej tak zwanej odprawy kadencyjnej. To 36.000 zł (równowartość trzymiesięcznej pensji). Razem były burmistrz Włoszczowy pobrał z gminnej kasy 63.000 zł i był drugim burmistrzem w województwie świętokrzyskim (po byłym włodarzu Końskich), który dostał największą kasę za niewykorzystane urlopy.

/TLW INFO/

środa, 04 luty 2015 11:02
Czytaj dalej... 1

dps

Dom Pomocy Społecznej we Włoszczowie, jako jeden z trzech zakładów w województwie świętokrzyskim, otrzymał wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”. Uroczystość wręczenie certyfikatów odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Wyróżnienie w siódmej edycji konkursu pod patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego otrzymały trzy firmy z województwa świętokrzyskiego: Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach, Odlewnie Polskie S.A. w Starachowicach oraz Dom Pomocy Społecznej we Włoszczowie.

Do konkursu mogły być zgłaszane firmy, których codzienne praktyki zbieżne są z wartościami propagowanymi przez NSZZ „Solidarność”. Wśród kryteriów branych pod uwagę było m.in. przestrzeganie przepisów prawa pracy, preferowanie stałego zatrudnienia oraz przestrzeganie bezpieczeństwa i standardów pracy. Ważne było też, by pracownicy mieli nieskrępowaną możliwość tworzenia w zakładzie związków zawodowych.

28.01.2015 r. na sesji Rady Powiatu dyrektorowi jednostki Maksymilianowi Stępniowi pogratulował osobiście starosta włoszczowski oraz radni. – Jesteśmy dumni, że mamy taką jednostkę – powiedział starosta Jerzy Suliga, wręczając kwiaty dyrektorowi Stępniowi.

/TLW INFO/

wtorek, 03 luty 2015 12:52
Czytaj dalej... 0

78.117,66 zł – to wynik XXIII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w powiecie włoszczowskim. Rekordu sprzed roku nie udało się pobić. Zabrakło niewiele.

wosp-pan

Sztab WOŚP we włoszczowskim Domu Kultury zebrał łącznie (puszki, licytacja, loteria, czeki) 46.343,33 zł. Włoszczowie pomagało 9 miejscowości: Oleszno, Kurzelów, Czarnca, Konieczno, Bebelno, Kluczewsko, Dobromierz, Moskorzew i Chlewice. Pieniądze zbierało do puszek 100 wolontariuszy. Włoszczowie nie udało się pobić ubiegłorocznego rekordu.

Drugi sztab WOŚP, którego siedziba mieściła się w Zespole Placówek Oświatowych imienia Jana Pawła II w Bukowie, pobił swój rekord sprzed roku. Zebrał łącznie 22.050,94 zł. Do Bukowy przyłączyły się sąsiednie szkoły podstawowe w Cieślach, Czostkowie, Mieczynie i po raz pierwszy w Krasocinie.

Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Seceminie, który utworzono po raz pierwszy w miejscowym Zespole Szkół, zebrał 5.149,36 zł. Czwarty i ostatni sztab z siedzibą w Domu Kultury w Radkowie zgromadził 4.574,03 zł.

Przypominamy, że pieniądze zebrane podczas XXIII Finału WOŚP przeznaczone zostaną na podtrzymanie wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz na godną opiekę medyczną seniorów.

/TLW INFO/

niedziela, 18 styczeń 2015 19:19
Czytaj dalej... 0

Z okazji 30. rocznicy walki o pozostawienie krzyży we włoszczowskiej szkole zawodowej, 16.12.2014 r. odbył się modlitewny marsz z flagami i transparentami przez miasto oraz okolicznościowe spotkanie w Domu Kultury.

krzyze

Modlitewny marsz przez Włoszczowę w ramach obchodów 30. rocznicy walki o krzyże w mieście (fot. Starostwo Powiatowe Włoszczowa).

W obchodach rocznicowych uczestniczyły m.in. osoby biorące udział w strajku w 1984 roku, duchowni, władze samorządowe, kombatanci. Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w intencji wszystkich osób strajkujących 30 lat temu w obronie krzyży.

Po nabożeństwie uczestnicy, trzymając w rękach flagi narodowe i transparenty, udali się w modlitewnym marszu pod dawną szkołę zawodową (obecny Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie), gdzie pod tablicą upamiętniającą 10. rocznicę strajku o krzyże złożono wiązanki kwiatów.

Kolejnym punktem obchodów było spotkanie w Domu Kultury. Tutaj okolicznościowe przemówienie wygłosił starosta Jerzy Suliga. Wspomniał o osobach, które popierały włoszczowską, strajkującą młodzież, m.in. o ks. Marku Łabudzie. Na ręce obecnej na uroczystości matki ks. Łabudy przekazał bukiet kwiatów.

- Chylę czoła przed tamtymi uczestnikami. Jestem dumny, że przyszło mi pracować w mieście, gdzie niezłomna postawa młodzieży z 1984 roku na stałe wpisała się w historię naszej ojczyzny i przyczyniła się do demokratycznych zmian, jakie zaszły nie tylko w naszym kraju, ale i w całej Europie" - powiedział starosta włoszczowski.

W dalszej części spotkania swoje wykłady wygłosili naukowcy: dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki z Instytutu Pamięci Narodowej Delegatury w Kielcach, dr hab. Ryszard Gryza z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Marzena Grosicka - historyk kieleckiej delegatury IPN.

Zgromadzeni obejrzeli również nagranie z wywiadu przeprowadzonego z ks. Markiem Łabudą. Swoimi wspomnieniami o ks. Marku podzielił się z publicznością kolega duchownego, jeden z uczestników strajku - Zbigniew Żesławski z Włoszczowy, który angażował się w przygotowanie jubileuszu. Wysłuchano także wspomnień innych uczestników strajku, m.in. Alicji Groszek, Michała Orlikowskiego i Józefa Zdańskiego.

W ostatniej części spotkania odbył się koncert okolicznościowy pieśni patriotycznych w wykonaniu Artura Bińka oraz Kamila Powrózka. Publiczność wysłuchała piosenek, które towarzyszyły Polakom w walce z komunizmem.

Na pamiątkę 30. rocznicy obchodów walki o krzyże uczestnicy spotkania otrzymali broszurę dr. Śmietanki-Kruszelnickiego, wydaną przez Instytut Pamięci Narodowej, pt. „W obronie krzyża. Protest młodzieży Zespołu Szkół Zawodowych we Włoszczowie w grudniu 1984 r.", a uczestnicy protestu pamiątkowe buttony, które ufundowali Marek i Rafał Orlikowscy z Włoszczowy.

Organizatorami jubileuszu były: Starostwo Powiatowe we Włoszczowie oraz Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach.

/TLW INFO/

Strajk o krzyże w pigułce

30 lat temu, dokładnie 3.12.1984 r. uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych we Włoszczowie, w związku z decyzją usunięcia krzyży z sal lekcyjnych, zaczęli okupować szkołę. Postawę młodzieży popierali rodzice, bp Mieczysław Jaworski, mieszkańcy Włoszczowy. Okupacja włoszczowskiej zawodówki zakończyła się ostatecznie 16.12.1984 r. Uczniów i wychowawców za udział w strajku spotkały surowe represje. Część strajkujących pozbawiona została praw uczniowskich. Katecheci - ks. Andrzej Wilczyński i ks. Marek Łabuda zostali skazani przez sąd za kierowanie strajkiem. Walka o krzyże to jedno z ważniejszych wydarzeń w historii Włoszczowy, które zapisały się w dziejach naszego regionu i całego kraju.

wtorek, 23 grudzień 2014 10:34
Czytaj dalej... 0

Rozstrzygnięto przetarg na remont najbardziej zniszczonej drogi wojewódzkiej we Włoszczowie

mlynarska

Fot. TLW Info Zniszczona ul. Młynarska we Włoszczowie zostanie wyremontowana w przyszłym roku.

 

Około 6,1 mln zł będzie kosztować przebudowa ulicy Młynarskiej (droga wojewódzka 742) we Włoszczowie. Dwukilometrowy odcinek zostanie wykonany w przyszłym roku.

O rozstrzygniętym przetargu na tę ulicę poinformował na ostatniej sesji Rady Powiatu starosta włoszczowski. Powiedział, że inwestycję „sprzedano” za dużo mniej, niż planowano – 6,1 mln zł, a pierwotnie miało być 9,5 mln. Powiat i gmina mają udzielić w przyszłym roku pomocy finansowej ŚZDW w Kielcach w wysokości ponad 500 tys. zł.

Ulica Młynarska od wielu lat nie miała szczęścia na kompleksowy remont, pomimo, że jej stan techniczny zagrażał bezpieczeństwu ruchu. Chodzi o odcinek od skrzyżowania z ul. Sienkiewicza do wiaduktu kolejowego przed Międzylesiem.

Pod koniec lipca na parkingu przy ulicy Młynarskiej władze wojewódzkie w osobach marszałka Adama Jarubasa i wicewojewody Grzegorza Dziubka obwieściły, że najbardziej oczekiwana inwestycja drogowa w mieście – ul. Młynarska będzie realizowana.

Droga ma być kompleksowo przebudowana, z kanalizacją deszczową, chodnikami po obu stronach jezdni w obszarze zabudowanym, jednostronnym chodnikiem od ul. Góral do drogi na cmentarz komunalny.

Pierwsze roboty ziemne, jak zapewniał marszałek województwa, miały się rozpocząć jeszcze w tym roku. - Sądzę, że w czerwcu lub w lipcu przyszłego roku staniemy na tej nowo wybudowanej drodze – obiecał marszałek.

/TLW INFO/

środa, 05 listopad 2014 06:21
Czytaj dalej... 0

Władze naszego miasta wychwaliły inwestycję, choć same nie są gazem ziemnym zainteresowane z uwagi na koszty

gaz

 

3.10.2014 r. otwarto tę stację redukcyjno-pomiarową w Woli Wiśniowej, która powstała dla potrzeb doprowadzenia gazu ziemnego do Włoszczowy (fot. TLW INFO).

Po dziesiątkach lat oczekiwań, planów do Włoszczowy dotarła sieć gazownicza. (…) – Skończyła się era gazowej butli – powiedział burmistrz Bartłomiej Dorywalski” – czytamy na stronie internetowej gminy Włoszczowa. Ciekawe, dlaczego burmistrz nie był zwolennikiem ogrzania Włoszczowy gazem ziemnym, tylko tańszym paliwem.

Zakończono pierwszy etap gazyfikacji zachodniej części województwa świętokrzyskiego. 3.10.2014 r. na terenie stacji redukcyjno-pomiarowej w Woli Wiśniowej odbył się odbiór końcowy inwestycji pod nazwą „Gazyfikacja na terenie gmin Małogoszcz i Włoszczowa - etap I”, realizowanej przez Polską Spółkę  Gazownictwa Oddział w Tarnowie, przy wsparciu funduszy Unii Europejskiej.

ZACZĘŁO SIĘ OD JĘDRZEJOWA

Nowo wybudowany gazociąg biegnie od Jędrzejowa (zgazyfikowanego w ubiegłym roku) do Węgleszyna (powiat jędrzejowski), tam rozdziela się na dwie odnogi: pierwsza w kierunku północno-wschodnim do Małogoszcza i dalej m.in. do miejscowości Bukowa, druga zaś w kierunku północno-zachodnim do Włoszczowy.

W sumie, pierwszy etap gazyfikacji objął teren sześciu gmin: Jędrzejów, Nagłowice, Oksa, Małogoszcz, Krasocin i Włoszczowa. Jednym z największych odbiorców przemysłowych gazu na tym terenie jest m.in. belgijski zakład wapienniczy Lhoist Bukowa.  

INWESTYCJA ZA 80 MILIONÓW

gaz1

43,5-kilometrowy gazociąg wysokiego ciśnienia  budowany od Jędrzejowa w kierunku Włoszczowy kosztował 44 000 000 zł, z czego 14 500 000 zł sfinansowała Unia Europejska. Całkowity koszt gazyfikacji zachodniej części województwa ma wynieść 79 545 000 zł, w tym 28 582 000 zł będzie pochodziło z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.

Docelowo, w ramach całego  projektu wybudowane zostanie 80,3 km sieci wraz z przyłączami, w tym 43,5 km gazociągu wysokiego ciśnienia oraz dwie stacje redukcyjno-pomiarowe dla potrzeb gmin Małogoszcz i Włoszczowa, które już powstały.

CZY BĘDĄ ODBIORCY?

Ostatnie prace przy sieci gazowniczej we Włoszczowie zakończą się około połowy listopada br. Potem mają nastąpić podłączenia indywidualnych odbiorców. Polska Spółka Gazownictwa liczy na to, że w 2015 r. podłączy się do gazu około stu odbiorców w naszym mieście. Za podłączenie się do nowo wybudowanej sieci indywidualny odbiorca będzie musiał zapłacić ok. 2 000 zł.

Punkty konsultacyjne działające m.in. we Włoszczowie cieszą się ponoć sporym zainteresowaniem ze strony mieszkańców.

GMINA NIE CHCIAŁA GAZU

Inwestor twierdzi, że gaz ziemny doprowadzony do Włoszczowy ułatwi  codzienne życie mieszkańców, że pozwoli również na rozwój lokalnej przedsiębiorczości, w szczególności firm korzystających z droższych paliw substytucyjnych.

Ciekawe, ile osób skorzysta z tego paliwa, skoro nawet Rada Miejska we Włoszczowie, która decydowała ostatnio o ogrzaniu miasta w najbliższych latach, wolała postawić na węgiel i biomasę - paliwa tańsze o co najmniej połowę od gazu ziemnego.

/TLW INFO/

wtorek, 14 październik 2014 10:42
Czytaj dalej... 1

Władze naszego miasta wychwaliły inwestycję, choć same nie są gazem ziemnym zainteresowane z uwagi na koszty

gaz

 

3.10.2014 r. otwarto tę stację redukcyjno-pomiarową w Woli Wiśniowej, która powstała dla potrzeb doprowadzenia gazu ziemnego do Włoszczowy (fot. TLW INFO).

Po dziesiątkach lat oczekiwań, planów do Włoszczowy dotarła sieć gazownicza. (…) – Skończyła się era gazowej butli – powiedział burmistrz Bartłomiej Dorywalski” – czytamy na stronie internetowej gminy Włoszczowa. Ciekawe, dlaczego burmistrz nie był zwolennikiem ogrzania Włoszczowy gazem ziemnym, tylko tańszym paliwem.

Zakończono pierwszy etap gazyfikacji zachodniej części województwa świętokrzyskiego. 3.10.2014 r. na terenie stacji redukcyjno-pomiarowej w Woli Wiśniowej odbył się odbiór końcowy inwestycji pod nazwą „Gazyfikacja na terenie gmin Małogoszcz i Włoszczowa - etap I”, realizowanej przez Polską Spółkę  Gazownictwa Oddział w Tarnowie, przy wsparciu funduszy Unii Europejskiej.

ZACZĘŁO SIĘ OD JĘDRZEJOWA

Nowo wybudowany gazociąg biegnie od Jędrzejowa (zgazyfikowanego w ubiegłym roku) do Węgleszyna (powiat jędrzejowski), tam rozdziela się na dwie odnogi: pierwsza w kierunku północno-wschodnim do Małogoszcza i dalej m.in. do miejscowości Bukowa, druga zaś w kierunku północno-zachodnim do Włoszczowy.

W sumie, pierwszy etap gazyfikacji objął teren sześciu gmin: Jędrzejów, Nagłowice, Oksa, Małogoszcz, Krasocin i Włoszczowa. Jednym z największych odbiorców przemysłowych gazu na tym terenie jest m.in. belgijski zakład wapienniczy Lhoist Bukowa.  

INWESTYCJA ZA 80 MILIONÓW

gaz1

43,5-kilometrowy gazociąg wysokiego ciśnienia  budowany od Jędrzejowa w kierunku Włoszczowy kosztował 44 000 000 zł, z czego 14 500 000 zł sfinansowała Unia Europejska. Całkowity koszt gazyfikacji zachodniej części województwa ma wynieść 79 545 000 zł, w tym 28 582 000 zł będzie pochodziło z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.

Docelowo, w ramach całego  projektu wybudowane zostanie 80,3 km sieci wraz z przyłączami, w tym 43,5 km gazociągu wysokiego ciśnienia oraz dwie stacje redukcyjno-pomiarowe dla potrzeb gmin Małogoszcz i Włoszczowa, które już powstały.

CZY BĘDĄ ODBIORCY?

Ostatnie prace przy sieci gazowniczej we Włoszczowie zakończą się około połowy listopada br. Potem mają nastąpić podłączenia indywidualnych odbiorców. Polska Spółka Gazownictwa liczy na to, że w 2015 r. podłączy się do gazu około stu odbiorców w naszym mieście. Za podłączenie się do nowo wybudowanej sieci indywidualny odbiorca będzie musiał zapłacić ok. 2 000 zł.

Punkty konsultacyjne działające m.in. we Włoszczowie cieszą się ponoć sporym zainteresowaniem ze strony mieszkańców.

GMINA NIE CHCIAŁA GAZU

Inwestor twierdzi, że gaz ziemny doprowadzony do Włoszczowy ułatwi  codzienne życie mieszkańców, że pozwoli również na rozwój lokalnej przedsiębiorczości, w szczególności firm korzystających z droższych paliw substytucyjnych.

Ciekawe, ile osób skorzysta z tego paliwa, skoro nawet Rada Miejska we Włoszczowie, która decydowała ostatnio o ogrzaniu miasta w najbliższych latach, wolała postawić na węgiel i biomasę - paliwa tańsze o co najmniej połowę od gazu ziemnego.

/TLW INFO/

wtorek, 14 październik 2014 10:42
Czytaj dalej... 0

tlw.info.pl

Top Desktop version