Biżuteria Zakupy

Czym wyróżniają się współczesne obrączki ślubne?

Szukasz obrączkek ślubnych Kraków? Powinieneś odwiedzić ten adres

Dla większości ślub jest szczególnie wzruszającym dniem życia. Sakrament ten łączy młodą parę na zawsze, a symbolem ich lojalności, zaangażowania i uczucia są obrączki.

Obrączki – nie zawsze na prawej dłoni

Początkowo nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, zatem ich dzieje są wspólne i sięgają daleko w Starożytność. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., na skutek czego obdarowanie żony pierścieniem stało się częścią sakramentu ślubu. Mężczyźni rozpoczęli noszenie na palcu obrączki wiele wieków później, o czym jednak niedużo osób wie. I choć uprzednio zdarzało się, że wkładali pierścienie na palec obrączkowy gdy wyruszali na wojnę, niemniej jednak tradycja ta spopularyzowała się szeroko w minionym stuleciu, a dokładniej w okresie II Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć żołnierzowi, iż wyczekuje na niego małżonka, za którą ma walczyć i której powinien pozostać wierny. Nad Wisłą nosi się obrączki na palcu serdecznym prawej ręki, aczkolwiek w wielu krajach, jak na przykład w Stanach Zjednoczonych Ameryki, w Egipcie, w Meksyku albo we Włoszech, wsuwa się je na lewą rękę, którędy według tradycyjnych zabobonów biegnie legendarna “żyła miłości”, prowadząca wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, młoda para przymierza oraz poszukuje obrączek razem, niemniej jednak obyczaj mówi, iż narzeczona nie powinna finansować ich kupna, bo jest to zobowiązanie narzeczonego.

Obrączki – niegdyś z żelaza, obecnie ze złota lub platyny

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki wyróżniają się bardziej skromnym wzornictwem. Na przestrzeni stuleci wykonywano je z różnorodnych materiałów, w większym lub mniejszym stopniu wytrzymałych. Dopiero później wykorzystano do tego metale i ich stopy (takie jak miedź czy stal), które symbolizowały potęgę uczucia. Dziś do ich stworzenia używa się głównie złota i platyny, które są symbolem ufności w stosunku małżonka. Naturalnie, są one również nierzadko ozdabiane kamieniami szlachetnymi, jednak nadal przeważnie nabywane są ponadczasowe, gładkie pierścienie ze złota i delikatne nowoczesne obrączki, w których zastosowano połączenie dwóch gatunków złota (np. różowego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek, mają również nieraz w swojej ofercie ich grawerowanie. Mamy zatem możliwość personalizacji obrączki dodając do nich imiona małżonka, datę ślubu czy też istotny dla małżonków cytat.

Lokalizacja firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]