Budownictwo

Izolacje przeciwwodne i przeciwwilgociowe

Wilgoć jest znacznym niebezpieczeństwem dla naszego domu. Z tego powodu tak ważne jest zrobienie izolacji przeciwwodnej, bo ta ochroni go przed niebezpiecznym wpływem wody zawartej w ziemi. W wielu przypadkach wystarczające okażą się izolacje lekkie, ale gdy budynek wybudowany jest na terenie bez ujścia wody deszczowej, niezbędne będzie zrobienie izolacji przeciwwodnej. Jej zrobienie rekomenduje się także, kiedy dom zlokalizowany jest na terenie poniżej lustra wody. Ważne będzie, aby wilgoć nie uszkadzała budynku wskutek napierania na jego mury. Jakie jednak typy izolacji przeciwwodnych są dostępne? I w końcu – komu zlecić zrobienie izolacji przeciwwodnej?

Jakie izolacje przeciwwodne okażą się odpowiednie?

Rozpoznajemy 3 typy izolacji przeciwwodnych. Jeden rodzaj to izolacje lekkie, które stosowane są, gdy nie stwierdza się dużego zagrożenia wynikającego z obecności wody. Jeśli jednak wilgoć jest poważnym kłopotem, powinniśmy postawić na jeden z dwóch innych rodzajów izolacji. Średnie wykonuje się głównie na obszarach z podłożem spoistym, gdzie nierzadko gromadzi się woda. Izolacje ciężkie są zaś stosowane na obszarach, na których panuje duże ryzyko pojawienia się podtopień – takie izolacje powinny charakteryzować się dużą wytrzymałością i zabezpieczać dom także przed mocno napierającą wodą.

Izolacje przeciwwodne – jakiej ekipie powierzyć ich przygotowanie?

Jak łatwo się domyślić, solidność izolacji przeciwwodnych rzutuje na bezpieczeństwo lokatorów domu. Dlatego powinniśmy przemyśleć decyzję co do ekipy, która je przygotuje. O jakich rzeczach zatem musimy wiedzieć wybierając ekipę, która zrobi izolacje przeciwwodne? Najistotniejsze na pewno okażą się umiejętności jej specjalistów – warto zatem sprawdzić, ile lat świadczy takie usługi oraz jak opisują ukończone przez nią projekty dotychczasowi klienci.