Budownictwo

Skuteczna izolacja przeciwwilgociowa fundamentów

Fundamenty to podstawa każdego domu. Już podczas stawiania budynku należy zadbać o to, żeby konstrukcja była solidna. Znakomite właściwości ma izolacja przeciwwilgociowa fundamentów. Sprawdźmy zatem przed czym chroni taka izolacja.

Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – ochroń budynek przed niszczącym oddziaływaniem wód gruntowych

Czynniki środowiskowe mają znaczący wpływ na konstrukcję budynku. Szkodliwe następstwa ma zwłaszcza działanie wód gruntowych, co może być przyczyną szybkiej utraty ciepła. Wilgotne fundamenty sprawiają, że rośnie współczynnik przepuszczalności cieplej nieruchomości, a tym samym ogrzewanie generuje horrendalne koszty. Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów jest najpopularniejszą odmianą hydroizolacji, która chroni dom przed negatywnym oddziaływaniem wilgoci oraz tzw. podciąganiem kapilarnym. Stosuje się ją tak w budynkach użytkowych, jak i komercyjnych. Konstrukcję zabezpiecza się przy pomocy rozmaitych rodzajów izolacji. Izolację przeciwwodną stosuje się w skrajnych przypadkach, gdy woda wywiera ciśnienie hydrostatyczne na fundamenty. Z kolei znacznie częściej wykorzystywana jest izolacja przeciwwilgociowa, która pomoże ochronić ściany przed naturalną wilgocią.

Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – roztwory bitumiczne i folie płaskie

Fundamenty można izolować od wewnątrz oraz na zewnątrz. Służą do tego przeróżne materiały budowlane, na przykład papy, folie tłoczone, zaprawy hydroizolacyjne czy dyspersje akrylowe. Pamiętajmy, że skuteczna izolacja przeciwwilgociowa fundamentów opiera się na przygotowaniu odrębnych projektów dla najważniejszych części takich jak kąty, załomy czy brzegi murów. Dlatego prace najlepiej powierzyć specjalistom mającym ogromne doświadczenie w tej dziedzinie – tylko wówczas zyskamy pewność, że nasz budynek jest odpowiednio zakonserwowany przed oddziaływaniem wilgoci.