Budownictwo

Szalunki – gdzie się je stosuje?

Jeśli chcesz kupić szalunki Peri, koniecznie odwiedź ten adres

Szalunki, zwane także deskowaniem, to tymczasowe konstrukcje umożliwiające stawianie murów budynków. Zwykle stosuje się je podczas wylewania murów betonowych – wówczas są one niezbędne do tego, aby nadać im stosowny kształt i nie dopuścić do rozlewania się mieszanki. Ponadto szalunki stosuje się też w trakcie stawiania budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia przygotowanie prześwitów na okna, drzwi i bramy. W tym wpisie wytłumaczymy, z czego wykonane są dzisiejsze szalunki i w jaki sposób inwestorzy mogą je nabyć.

Z jakich materiałów wyprodukowane są szalunki?

Najstarszym rodzajem szalunków jest konstrukcja sporządzona z grubych sklejek scalonych ze sobą gwoździami albo drewnianych desek, która po rozmontowaniu może zostać użyta powtórnie. Rozbiórka takich szalunków jest jednak kłopotliwa – większość inwestorów oraz wykonawców stawia zatem użycie szalunków wielokrotnego użytku – struktur przeznaczonych do szybkiego i łatwego rozkładania oraz składania. Tego typu szalunki mogą być wykonane z metalu, sklejki bądź drewna, jak również łączyć w sobie dwa a nawet trzy materiały. Z reguły jednak stosuje się sklejkę – przeważnie z takich gatunków drewna jak topola i brzoza, a strukturę scalają łączniki, głowice ze stalowe lub aluminiowe, belki i narożniki.

Wypożyczenie szalunków – nie musisz ich kupować?

Firmy często zajmujące się pracami murarskimi posiadają własne szalunki. Inaczej jest jednakże w przypadku brygad, które zwykle świadczą odmienne usługi i inwestorów indywidualnych, którzy planują planujących postawić jeden obiekt. Zakup wszystkich elementów potrzebnych do złożenia szalunku byłby całkiem nierentowny . Znacznie ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest wynajem szalunków.

Lokalizacja firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]