Finanse

Faktoring – dlaczego warto?

Faktoring jest zaliczany do najchętniej wybieranych obecnie usług bankowych. Jest adresowany przede wszystkim do przedsiębiorstw, które wykorzystują opóźnione terminy płatności i obawiają się stracić płynność finansową. Faktoring pozwala na zobligowanie partnerów do bezzwłocznego uregulowania należności. Oprócz tego jest to również idealne wyjście dla przedsiębiorstw potrzebujących nowych sposobów pokrycia kosztów związanych z inwestycjami. Na czym zatem polega faktoring? Czemu okazuje się tak skuteczny? O czym muszą pamiętać firmy, które zdecydują się na tę metodę pozyskania środków? Jak uniknąć ewentualnych trudności wiążących się z faktoringiem?

Na czym opiera się faktoring?

Faktoring zwykle kojarzony jest w szczególności z cesją zobowiązań przedsiębiorstwa przez bank. W istocie okazuje się on fuzją różnych rodzajów umów, a cesja należności będzie jedynie jego częścią. Polega on na cesji należności udokumentowanych fakturą VAT – faktor (zazwyczaj bank) wykupuje należności od faktoranta, czyli spółki. Oprócz tego zobowiązuje się zapewnić mu również pozostałe usługi, czyli pomoc w ściągnięciu nieprzeterminowanych zobowiązań, prowadzenie rachunków czy porady biznesowe. Na kształt umów faktoringowych w Polsce rzutują przepisy prawa spółek handlowych oraz prawa cywilnego.

Faktoring dla firm – jak znaleźć bank?

Oferty kolejnych banków zapewniających faktoring bywają czasem bardzo różne. By ustrzec się pomyłek, których efektem mogą okazać się poważne problemy, powinniśmy starannie przemyśleć każdą z nich. Potrzebne okażą się wtedy specjalne kwalifikacje, a tych często po prostu nie mamy. Dlatego wybór oferty dobrze skonsultować z doradcą finansowym, bo ten powie nam, w jaki sposób wybrać bank, jaki zaproponuje nam najlepsze warunki. Poszukiwania z doradcą to co prawda dodatkowy wydatek, jednak może okazać się, iż w ten sposób unikniemy problemów.