Finanse

Gdzie sprawdzić aktualny kurs dolara i wymienić walutę?

Sprawdź kurs dolara kantor na topfx.pl.

Jeszcze cztery dekady każdy pragnął mieć chociaż parę dolarów, ażeby wpaść na zakupy do Pewexu. Natomiast dziesięć lat później gromadzenie oszczędności w tej walucie było miarą sukcesu w życiu zawodowym. Współcześnie pokaźna grupa internautów zamawia każdego dnia zakupy za dolary, korzystając przy tym z wszechobecnej globalizacji oraz opcji międzynarodowej wysyłki przedmiotów z najpopularniejszych światowych sklepów online. Nie dziwi więc to, iż dolar stał się walutą, która nie budzi już emocji, a nabyć go da się nawet bez ruszania się z domu, ponieważ od szeregu lat w Polsce działają kantory online, w których można wymienić tę walutę po nierzadko bardziej opłacalnym kursie niż w bankach.

Dolar – ciekawostki, które mogą zaskoczyć

Określenie „dolar” nawiązuje do terminu “talar”. Taką nazwą określano czeskie monety zawierające 1 oz srebra. I w rzeczywistości pierwotnie walutą płatniczą w Stanach Zjednoczonych Ameryki były monety. Banknoty dolarowe, które w pierwszych latach zyskały sobie wielu adwersarzy, pojawiły się dopiero w szóstym dziesięcioleciu XIX w. jako sposób na rozwiązanie kryzysu związanego z niedoborem monet. Ciekawostką jest to, że banknoty dolarowe nie są wytworzone z papieru, a z mieszanki włókien lnu (ok 25%) i bawełny (ok 75%) z domieszką paru innych składników, będących utajnione. Nie znaczy to jednak, iż amerykańskie banknoty są mocniejsze – zbadano, że małe nominały funkcjonują w obiegu nie dłużej niż 5 lat, z kolei banknoty o wartości 100$ – od 9 do 18 lat. Zużyte banknoty są mielone, a powstały z nich surowiec jest sprzedawany podmiotom, które sporządzają z nich materiały budowlane. Monety pozostają w obiegu blisko 30 lat, lecz są one również zwykle gubione, a częstokroć po prostu wyrzucane przez obywateli USA. Analizy wskazują, że tak dzieje się rokrocznie z blisko 62 milionami $ w bilonie.

Bieżący kurs dolara – jego notowania sprawdzisz na stronie kantoru

Dolarem nazywa się kilka walut lecz nie przeczmy, że kiedy mówimy “dolar” to mamy na myśli dolara amerykańskiego, który w dwie dekady temu był najsilniejszą walutą na świecie, a dopiero w tym wieku sukcesywnie tracił swoją pozycję. Jednak wymiana dolara ciągle jest ogromna część obrotów na rynku Forex. Osoby zainteresowane aktualnym kursem dolara mogą w każdej chwili poznać jego cenę między innymi na stronie kantoru online, gdzie kurs walut odświeżany jest co kilka chwil. Ponadto, można tam przejrzeć historyczne dane dotyczące kursu dolara oraz skonfrontować jego cenę z bieżącymi kursami najważniejszych walut.