Finanse

System SWIFT – co to?

Tu otrzymasz szczegółowe wiadomości o systemie bankowym SWIFT.

Pomimo, iż w zasadzie codziennie korzystamy z przelewów bankowych, masa Polaków pierwszy raz dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście sankcji w stosunku do Rosji jako riposta świata na jej atak na Ukrainę. Lecz system SWIFT wykorzystywany jest już od lat 70-tych XX wieku i stanowi jeden z filarów efektywnego funkcjonowania światowej bankowości.

System rozliczeń SWIFT – przyśpiesza przelewy międzynarodowe

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednakże tym skrótem nazywa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby na pewno dużo bardziej skomplikowane niż aktualnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, jednak nie jedyny stosowany aktualnie system tego typu. Oprócz niego np. w Naszym kraju korzysta się też z systemów: SORBNET, Express Elixir oraz SEPA.Na całym świecie działają również różne systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń między bankami na obszarze konkretnego państwa.

Czym zatem wyróżnia się system SWIFT? Używany jest prawie we wszystkich krajach świata, a przy tym stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba dziś przekracza już 11 tys., ale także giełdy, domy maklerskie oraz sporo innych podmiotów finansowych. Każdy uczestnik systemu bankowego SWIFT musi mieć swój unikatowy kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr i liter). Dopuszczalne jest także przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, wówczas taki kod składa się z 11 znaków.

System SWIFT – prezentujemy kody BIC najpopularniejszych polskich banków

Nawet jeżeli zaledwie okazjonalnie realizujesz transakcje międzynarodowe, warto pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub przynajmniej wiedzieć gdzie w mgnieniu oka znaleźć taką informację. Niżej wymieniamy kody BIC kilku największych banków, mających oddziały w Naszym kraju.

– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]