Instalacje dla przemysłu

Motoreduktory – co warto wiedzieć o tych układach napędowych?

Jeśli potrzebujesz motoreduktora, powinieneś odwiedzić tę stronę.

Motoreduktor to po prostu nierozłączny układ napędowy zbudowany głównie z silnika elektrycznego i przekładni. Jak pracują motoreduktory i kiedy się je wykorzystuje? O tym przeczytasz w niniejszym wpisie.

Motoreduktor – prefabrykowany układ, który oszczędza czas inżynierów

Motoreduktory pomagają wydajniej wykorzystać silniki elektryczne jako napęd w rozmaitych użyciach w przemyśle. Za sprawą przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika jest ograniczana nawet kilkusetkrotnie, przy jednoczesnym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna efektywność przekładni z żadnym układzie nie jest stuprocentowa, zatem zawsze zauważalna jest pewna różnica pomiędzy mocą wyjściową a wejściową motoreduktora. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor mogą również wchodzić inne elementy jak sprzęgła czy hamulce. Głównym atutem motoreduktorów jest fakt, że są to gotowe elementy, które da się bez przeszkód znaleźć w oferty producenta tak, by ich parametry dokładnie pasowały do wymogów konkretnego projektu. Konstruktorzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a czasem miesiące, na żmudne wyliczenia i testy poszczególnych zestawów elementów. Zależnie od konstrukcji i rodzaju przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do niewielkich, średnich albo znacznych obciążeń, a także do długotrwałego albo krótkotrwałego okresu pracy.

W motoreduktorach, w których wykorzystano przekładnie kilkustopniowe, można otrzymać niezmiernie wysoki zakres przełożeń, wynoszący nawet do kilku tysięcy.

Wykorzystanie i rodzaje motoreduktorów

Chociaż motoreduktory mogą być budowane w oparciu o różne warianty silników (DC, AC, BLDC czy bocznikowych), wyróżnia się je według rodzaju przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się tym samym takie oto motoreduktory:
– motoreduktory walcowe i płaskie (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną).

Brak z pewnością takiego obszaru gospodarki, w którym nie dałoby się wykorzystać motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to produkcja żywności, spedycja bądź przemysł, motoreduktory wprawiają w ruch rozmaite automaty, jak wirniki, linie bagażowe na lotniskach, schody ruchome albo kolejki górskie. Duże zróżnicowanie typów zastosowanych w nich silników i przekładni, ich mocy i rozmiarów spowodowała, że ilość potencjalnych zestawów, które dzisiaj oferują cenieni producenci motoreduktorów, trzeba liczyć już nie w setkach lub tysiącach, ale w zasadzie w milionach.

Lokalizacja firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]