Instalacje dla przemysłu

Silniki DC – znajdziesz je w wielkim przemyśle i w urządzeniach domowych

Jeśli potrzebujesz silnika prądu stałego, skieruj się tutaj.

Dużo sprzętów, których używamy codziennie i bez których nie wyobrażamy sobie życia, by działać wykorzystuje silniki prądu stałego. Olbrzymie lub niewielkie, szczotkowe czy też bezszczotkowe, te urządzenia zmieniły nasze życie, tymczasem przeciętny obywatel najczęściej nie ma świadomości tego, z jakich elementów składają się ani jak funkcjonują te silniki.

Kto wynalazł i jakie elementy posiada silnik elektryczny na prąd stały?

Zadaniem silników elektrycznych DC jest generowanie energii mechanicznej z elektrycznej. Jak informuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym zwrot i kierunek transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego rodzaju znane są od prawie dwustu lat i nie są osiągnięciem konkretnej osoby. Do ich budowy, późniejszych usprawnień i ostatecznie ich wprowadzenia do powszechnego użycia w różnorodnego rodzaju maszynach, przyczyniły się wynalazki i badania uznanych naukowców połowy XIX wieku, takich jak np. Moritz Jacobi, Michael Faraday oraz Thomas Davenport. Silniki elektryczne na prąd stały skonstuowane są ze dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi wytwarza się pole magnetyczne, rotora, statora, komutatora oraz szczotek. Dzisiaj powszechnie stosowane są też silniki bezszczotkowe, które przede wszystkim z uwagi na brak tego dość awaryjnego elementu, są uznawane za bezpieczniejsze, bardziej trwałe, i są ogólnie lubiane za bezgłośne działanie orazwysoką niezawodność.

Silniki DC nie tylko do zastosowań przemysłowych

Powiedzieć, że silniki elektryczne prądu stałego są wykorzystywane właściwie wszędzie to nie przesada. Jeśli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz DVD bądź w laptopie masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach bez wątpienia użyto silnika bezszczotkowego. Silniki DC są częścią pociągów i samochodzików sterowanych zdalnie, a więc zabawek, które uwielbialiśmy jako dzieci i które prawdopodobnie damy też naszym córkom i synom. Silniki tego typu użyte są w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych nieodzownych w licznych gałęziach przemysłu, m.in. wydobywczej, produkcyjnej czy budowlanej. W przyszłości, dzięki silnikom DC samochody elektryczne będą normalnością, a już teraz te silniki ułatwiają naszą mobilność, gdyż bez nich nie działałyby popularne segwaye, hulajnogi i rowery elektryczne. Silniki prądu stałego wykorzystują też hobbyści do tworzenia najróżniejszych projektów z obszaru mechaniki i robotyki.

O ile silniki na prąd stały o niedużej mocy bez trudu można zamówić w sklepach dla hobbystów albo z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego użytkowania osiągalne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających wysokie jakościowo silniki od renomowanych światowych producentów.

Lokalizacja firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]