IT Reklama, marketing, promocja

Optymalizacja dla urządzeń mobilnych – czy to konieczne

Powszechność urządzeń przenośnych sprawia, że webmasterzy znacznie chętniej przygotowują mobilne wersje stron. Jest to bardzo istotne z powodu coraz większego ruchu w Internecie pochodzącego właśnie z urządzeń przenośnych. Zasada jest jedna: jeżeli chcesz mieć jak najwięcej użytkowników musisz zapewnić im jak najwygodniejsze warunki korzystania z Twojego serwisu. Z tego względu właśnie konieczna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Jak wykonać optymalizację dla urządzeń mobilnych?

Jest kilka czynników, na które musimy zwrócić uwagę, przygotowując naszą stronę. Jeśli chcemy być przyjaźni dla użytkowników urządzeń mobilnych, która ma wpływ na to, czy nasza strona jest „mobile friendly”, przede wszystkim musimy zadbać o to, aby strona wyświetlała się we właściwy sposób na ekranach o różnej rozdzielczości. Warto również zapewnić szybkie wyświetlanie się zawartości serwisu. Użytkownikom korzystającym ze smartfonów lub z tabletów zależy przecież na szybkim dostępie do informacji. Kolejnym oczywistym, ale bardzo istotnym elementem, jest czytelność. Tworząc stronę z myślą o urządzeniach przenośnych musimy zwrócić uwagę na odpowiedni rozmiar wszystkich elementów oraz odstępy między nimi. Przydatne jest również korzystanie z informacji o miejscu, w którym znajduje się użytkownik. Niech nasz portal wyświetla wiadomości o tym, co znajduje się w pobliżu użytkownika.

Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – co rekomenduje Google

Pamiętanie o powyższych zasadach na pewno przełoży się na zwiększenie ruchu na optymalizowanej stronie. Osiągnąć to można na różne sposoby. Możemy zastosować na swojej stronie podejście RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie proponowane przez Google. W niektórych przypadkach nie możemy zapewnić zupełnej responsywności. Wtedy powinno się pomyśleć o stworzeniu wersji strony dla urządzeń przenośnych. Jest to wyjście gorsze o tyle, że wymaga wykorzystania dodatkowego adresu URL. Jeśli strona zaprojektowana jest np. na WordPressie, możemy po prostu skorzystać z odpowiednich wtyczek, które zapewnią responsywność strony. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to obecnie obowiązkowy punkt w projektowaniu stron.