Podróżowanie Sport, rekreacja, hobby

O czym pamiętać, gdy planujemy wyprawy w góry?

Kilimandżaro wyprawa. Dowiedz się więcej na https://www.exploruj.pl/rodzaj-wyprawy/wyprawy-gorskie/

Mnóstwo osób wykorzystuje swój wolny czas przemierzając górskie szlaki. Zazwyczaj zaczynają od wędrówki po polskich Tartach, z czasem jednak zaczynają poszukiwać czegoś więcej. Szukają nowych wyzwań – ich marzeniem są wyprawy w coraz wyższe góry. Prostota przekraczania granic sprawia, że nawet wędrówki na szczyty położone w oddalonych od Polski miejscach stają się obecnie możliwe.

Wyprawy górskie – o czym pamiętać, planując wyprawy?

Aktualnie przed amatorami wędrówek po górskich szlakach otworem stoją tak Alpy (z ich najwyższym szczytem Mount Blanc) czy polskie i słowackie Tatry, ale też najwyższe wzniesienia Azji, Afryki oraz Meksyku. Bez wątpienia ogromnym udogodnieniem w zdobywaniu tych pięcio- czy siedmiotysięczników jest działalność na polskim rynku agencji trekkingowych zajmujących się organizacją wypraw na Elbrus czy Kazbek. Oczywiście pomoc agencji bardzo dużo upraszcza, ale jej przewodnicy nie wejdą na szczyty za nas. Wymagana jest kondycja, która pozwoli nam wytrzymać trwającą wiele godzin wędrówkę z bardzo masywnym, ważącym nawet piętnaście kilogramów plecakiem ze specjalistycznym sprzętem i odpowiednim do warunków klimatycznych ubiorem.

Wyprawy górskie – jakie wymogi stawia się uczestnikom?

Od wszystkich, którzy decydują się wziąć udział w wyprawie wysokogórskiej – na Elbrus, Pik Lenina, bazę pod Annapurnąlub Mount Everest – wymaga się określonej praktyki w zbliżonych do tego typu wyprawach, ponieważ im wyżej będziemy się wspinać, tym większe zagrożenie pojawienia się choroby wysokościowej. Zdolność posługiwania się czekanem czy przemieszczania się w zespole, którego członkowie nawzajem się asekurują liną – to wymogi, które trzeba bezwzględnie spełniać. Nie możemy zapomnieć też, że trekking wysokogórski jest wędrówką zespołową. Znaczenie ma zatem umiejętność pracy w grupie. Podczas wyprawy górskiej niezbędne jest pełne dostosowanie się do poleceń wydawanych przez prowadzącego grupę.

Lokalizacja firmy:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]