Ciekawostki i porady Strony internetowe

Co to jest recykling treści i czy warto w niego inwestować?

Właścicielom stron internetowych zawsze zaleca się prowadzenie bloga i regularną publikację wpisów. Może się jednak zdarzyć, że zabraknie pomysłów na nowe, unikalne teksty. Co wtedy zrobić? Odpowiedzią jest recykling treści.

Co to jest recykling treści?

Recykling treści to wykorzystanie już istniejącego contentu do stworzenia nowej i unikalnej treści. Nie chodzi o publikowanie tego samego artykułu w różnych miejscach ani o wielokrotne wysyłanie newslettera o tej samej treści, ale o zaktualizowanie, rozbudowanie już istniejącego contentu lub zaprezentowanie go w nowej formie. Dobrze wykonany recykling treści to taki, który nadaje treści nową wartość.

Przykłady recyklingu treści

Jakie treści można poddać recyklingowi? W jaki sposób to robić? Poniżej znajdziesz kilka przykładów na recykling treści na blogu.

Aktualizacja i rozbudowa artykułu

Do niektórych, zwłaszcza tych najpopularniejszych artykułów, warto dodawać nowe informacje, aby ich treść pozostawała aktualna i była jak najbardziej wyczerpująca.

  • Artykuł branżowy można rozbudować o nowy, świeży case.
  • Do tekstu dotyczącego kwestii prawnych można dodać informację o planowanej zmianie przepisów.
  • Poradnik na temat spraw, na które ma wpływ moda – jak wybór odpowiedniego ubioru do pracy lub koloru elewacji domu – można rozszerzyć o wzmiankę o aktualnych trendach.

Teksty można aktualizować też o najświeższe doniesienia naukowe, odniesienia do ważnych zdarzeń czy nowy kontekst. Takim kontekstem była choćby pandemia koronawirusa, która wpłynęła na wiele rzeczy – załatwianie spraw urzędowych, planowanie podróży czy oczywiście zalecenia dotyczące higieny.

Aktualizować i rozbudowywać można niemal każdą treść, nie tylko artykuły informacyjne lub poradnikowe. Recyklingowi treści można poddać nawet przepisy kulinarne – warto uzupełnić je o nowe informacje, na przykład możliwość modyfikacji dania do wersji wegańskiej czy bezglutenowej. Świetnym pomysłem będzie też odpowiedź w tekście na pytania, które czytelnicy zadali w komentarzach (zwłaszcza, jeśli pytania powtarzały się).

Pamiętaj, że content to nie tylko tekst – rozbudowa treści może polegać również na dodaniu do artykułu bardziej aktualnych lub ładniejszych zdjęć.

Rozbudowując artykuł, warto jednocześnie zadbać o jego optymalizację pod SEO, czyli dobrać odpowiednie słowa kluczowe i zastosować je w tytule, śródtytułach i akapitach, uporządkować nagłówki, w razie potrzeby używać pogrubienia tekstu, wypunktowań i list, a w przypadku grafik uzupełnić teksty alternatywne.

Rozszerzenie artykułu o video

Istniejący artykuł można rozbudować o galerię zdjęć albo video, które nie tylko zostanie umieszczone na stronie, ale też wykorzystane w mediach społecznościowych.

Co może znaleźć się w takim filmie? Na przykład wypowiedź eksperta związana z tematem artykułu, animacja, która w ciekawy sposób prezentuje najważniejsze informacje zawarte w tekście lub – w przypadku artykułów poradnikowych bądź przepisów – krótki filmik instruktażowy.

Stworzenie infografiki na podstawie artykułu

Jeśli artykuł, który chcemy recyklingować, zawiera dużo informacji, można je zaprezentować w formie infografiki. Jest to bardziej atrakcyjna forma prezentowania danych, znacznie łatwiejsza w odbiorze dla użytkownika niż tekst.

Dodatkowo, tworząc infografikę, zyskujemy wartościowy content, który może być używany niezależnie od artykułu, na przykład publikowany w mediach społecznościowych.

Połączenie kilku artykułów w cykl tematyczny

Jeśli artykuły na blogu są tematycznie powiązane – a zdarza się to często – można je dopracować w taki sposób, aby tworzyły spójną całość i ułożyć w cykl. Warto przy tym zadbać o odpowiednie oznaczenie cyklu oraz o jego unikalną nazwę.

Cykl tematyczny może dotyczyć wielu kwestii: mogą to być porady poruszające różne aspekty zakładania własnej firmy, zbiór przepisów na dania do lunch boxów albo zestaw tekstów poradnikowych dla przyszłych mam – wszystko zależy od branży.

Oczywiście cykl tematyczny na blogu nie powinien pokrywać się z istniejącą kategorią blogową.

Zebranie istniejących treści w e-booka

Jeśli mamy dużo contentu na dany temat, można wybrać treści, odpowiednio poukładać i udostępniać w formie e-booka. Taka elektroniczna książka pomoże nam dotrzeć do nowych użytkowników i klientów, rozbudować bazę mailingową lub wykreować wizerunek eksperta w danej dziedzinie.

Wbrew pozorom stworzenie e-booka nie wymaga specjalistycznych umiejętności – wystarczy wybrać treści, które chcemy w nim umieścić i skorzystać z jednego z narzędzi, które ma opcję składania e-booków (np. z Canvy).

Napisanie artykułu na podstawie prezentacji

Wcześniejsze przykłady wykorzystywały tekst na blogu do stworzenia czegoś nowego, ale recykling treści można też wykonać w inną stronę – wykorzystać prezentację, video, webinar czy podcast i w oparciu o ten content stworzyć artykuł.

Jeśli twoja firma bierze udział w konferencjach albo organizuje webinary, nic nie stoi na przeszkodzie, aby na podstawie informacji z prezentacji przygotować tekst. W ten sposób masz szansę dotrzeć do osób, które nie mogły zobaczyć oryginalnego wystąpienia lub chciałyby powrócić do informacji, które się w nim pojawiły.

Podobne zalety ma napisanie tekstu na podstawie video czy podcastu – zyskujesz szansę dotarcia do osób, dla których przeczytanie artykułu jest wygodniejsze niż odsłuchanie podcastu lub obejrzenie video oraz do tych, które chcą wrócić do usłyszanych informacji.

Czy warto inwestować w recykling treści?

Zazwyczaj recykling treści wiąże się z mniejszymi kosztami niż tworzenie contentu od zera, ale nie jest to jego jedyna zaleta. Recykling treści na blogu pozwala dotrzeć do nowych osób – potencjalnych klientów i użytkowników.

Dotyczy to zarówno contentu, któremu nadano nową formę (może dotrzeć do tych, dla których dotychczasowa forma była mało interesująca), jak i tekstów, które zostały rozbudowane.

Treści, które najlepiej i najbardziej wyczerpująco opisują dany temat, a do tego zawierają content różnego (nie tylko tekst, ale też grafiki i video) bywają doceniane przez Google, co może przekładać się na ich pozycje w wyszukiwarce.

Które treści warto poddać recyklingowi?

Kluczem do sukcesu jest odpowiedni dobór treści do recyklingu. Warto recyklingować przede wszystkim tzw. evergreen content, czyli treść „wiecznie żywą”, która ma szansę generować ruch przez wiele miesięcy, a nawet lat. Taka treść jest zazwyczaj niezależna od kontekstu, czyli aktualnych trendów i wydarzeń, choć może o nich wspominać. Przykładem evergreenów mogą być teksty „Jak dobrać bryczesy do jazdy konnej?” czy „5 najczęstszych błędów w kampaniach Google Ads”. Więcej o „wiecznie żywym” contencie przeczytasz w naszym wcześniejszym wpisie: Evergreen content – czym jest i dlaczego warto go stosować?

Drugim doskonałym contentem do recyklingu są treści cykliczne – związane z określonymi porami roku, świętami, wydarzeniami itp., takie jak poradniki prezentowe czy artykuły na temat świątecznych potraw, przygotowania do matury lub wakacyjnych wyjazdów.

Jeśli masz wątpliwości, które treści poddać recyklingowi, wybierz te najbardziej popularne (popularność sprawdzisz na przykład w Google Analytics). Czasem warto jednak popracować również nad tymi treściami, które są mniej chętnie czytane – rozbudowa tekstu może wpłynąć na jego jakość i atrakcyjność.

Źródło tekstu: https://seo4.net/blog/content-marketing/co-to-jest-recykling-tresci-i-czy-warto-w-niego-inwestowac/