badania psychotechniczne Bielsko, badania psychologiczne Bielsko Biała, badania kierowców Bielsko
Usługi

Badania psychologiczne kierowców – po co je wykonujemy?

Badania psychologiczne mają niezwykle szerokie zastosowanie. To nie tylko sposób bliższego poznania siebie, ale również określenia cech psychologicznych jednostki, które wymagane są do wykonywania konkretnych prac. Spośród tych badań wyróżnia się między innymi badania psychologiczne kierowców.

Badania psychologiczne kierowców – co się na nie składa?

Ci, którzy zobowiązani są wykonać badania psychotechniczne, bardzo często mocno się ich obawiają. Tymczasem okazuje się, że naprawdę nie ma czego się bać. Całość badań składa się z wywiadu psychologicznego, testów osobowościowych, testów przeznaczonych do określania ilorazu inteligencji oraz testów aparaturowych, które pozwalają określić między innymi szybkość reakcji. Testy służące do pomiaru inteligencji mają za zadanie ocenić zdolności umysłowe jednostki, która poddawana jest badaniu. Testy osobowościowe oceniają cechy charakteru. Określają między innymi psychotyzm, ekstra- oraz introwersję i neurotyzm. W przypadku testów aparaturowych psycholog wykorzystuje wirometr, miernik czasu reakcji, aparat krzyżowy, stereometr i ciemnię. Testy nie wymagają żadnego uprzedniego przygotowania. Kierowcy, którzy noszą okulary, powinni tylko pamiętać, aby zabrać je na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto powinien je wykonać?

Badania kierowców obejmują między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1, C1+E, C+E, C, D1+E, D1, D+E i D. Przechodzić muszą je także osoby, które zamierzają wykonywać zawód instruktora lub egzaminatora nauki jazdy. Są wymagane w przypadku kandydatów kierowców taksówek i na operatorów wózków widłowych. Należy podkreślić, że przejść je muszą także ci kierowcy, którzy utracili prawo jazdy w efekcie prowadzenia auta pod wpływem alkoholu. Ważność tego typu badań jest różna i zależy od kategorii osób, które się im poddają. I tak chociażby w przypadku kierowców zamierzających odzyskać prawo jazdy po utracie dokumentu za prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu badania te są bezterminowe. Należy poddać się im jedynie raz.

Lokalizacja firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]