Budownictwo Usługi

Chroń budynek przed wilgocią – o hydroizolacji fundamentów

Zabezpieczenie fundamentów przed szkodliwym oddziaływaniem wody, wilgoci i wyziębienia jest jednym z najistotniejszych faz budowy stabilnego, bezpiecznego obiektu budowlanego. Wilgoć penetrująca mury z czasem spowoduje osłabienia ich struktury, a wykwity pleśni oraz grzybów za czasem odbiją się niekorzystnie na samopoczuciu ich rezydentów.

Komu powierzyć realizację izolacji fundamentów?

Planując budowę obiektu, warto powierzyć przygotowanie najlepszej metody hydroizolacji specjalistom, którzy mają wieloletnią praktykę nie tylko w zabezpieczaniu przed wodą nowych budynków, ale również w odnawianiu hydroizolacji w tych już ukończonych. Wiedzą oni, jakich pomyłek unikać oraz jakie technologie i materiały hydroizolacyjne sprawdzą się dobrze w konkretnym przypadku. Wszak wykorzystanie stosownych technologii izolacji fundamentów może różnić się zależnie od tego, czy zamierzane jest wykonanie ławy i ścian fundamentowych, fundamentów z bloków betonowych czy też osadzenie budowli na płycie fundamentowej. Istotna jest także drobiazgowa analiza warunków wodnych na obszarze, na którym zamierzana jest budowa. Za jej pomocą można zbadać czy niezbędna jest izolacja przeciwwilgociowa (wykonywana na gruntach, w które woda w mgnieniu oka wsiąka i nie spiętrza się w pobliżu fundamentów) czy też przeciwwodna (tam, gdzie pojawia się niebezpieczeństwo podtopień lub gleba jest na tyle spoista, że po opadach fundamenty mogą dłuższy czas stać w wodzie).

Metody hydroizolacji fundamentów

W zależności od typu fundamentów, do ich protekcje przed wilgocią wykorzystuje się odmienne metody. Płytę fundamentową, na której przeważnie stawia się budowle tam gdzie jest wyższy poziom wód gruntowych, można hydroizolować od spodu przygotowując warstwę izolacji ciężkiej. Z kolei nową ścianę fundamentową z betonu można pokryć warstwą uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najkorzystniej nałożyć ją zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian murowanych najlepiej zda egzamin zastosowanie izolacja pionowa i poziomej, która zatrzyma kapilarne wnikanie wody w mury.

Wykonanie hydroizolacji fundamentów też należy pozostawić profesjonalistom, bowiem nierzadkim błędem mniej doświadczonych ekip jest nie zastosowanie się do wskazówek wyszczególnionych w projekcie budowlanym (między innymi tych dotyczących wymogów i procedur aplikacji materiałów hydroizolacyjnych) albo użycie ich tanich substytutów, nie posiadających podobnych parametrów wodochronnych. Niepoprawne wykonanie prac czy wykorzystanie materiałów nieodpowiednich do stopnia obciążenia wilgotnością może skutkować, iż będzie ona nieefektywna.