Technologie Usługi

Jak skalkulować koszt wydruków 3D?

Szukasz szczegółowych informacji dotyczących kosztu wydruku 3D? Zajrzyj na https://cadxpert.pl/aktualnosci/ile-kosztuje-wydruk-3d-odkrywamy-co-wplywa-na-cene-druku-3d/

Dostępność zamówienia druku 3D każdego projektu, makiety bądź modułów z tworzyw sztucznych zdecydowanie obniża wydatki ponoszone przez wiele przedsiębiorstw. O ile zamiarem firmy jest ciągła produkcja, w większości wypadków decyduje się ona na zakup profesjonalnych drukarek 3D oraz przyjęcie do pracy obsługujących je fachowców. Z kolei jeśli w grę wchodzi wytwarzanie wyrobu o ograniczonym nakładzie czy też konieczność przygotowania modelu 3D jest epizodyczna, tańszym rozwiązaniem jest zlecenie wydruku firmie zewnętrznej. W takich sytuacjach w toku opracowywania planu przedsięwzięcia pojawia się najczęściej pytanie: jak obliczyć cenę wydruku 3D?

Co ma wpływ na koszt wydruku 3D?

Na ostateczną cenę wydruku 3D ma wpływ kilka elementów. Zlecający wydruk 3D nie zawsze dysponuje gotowym do druku plikiem we właściwym formacie (STEP lub STL), na bazie którego można orientacyjnie oszacować koszt wykonania zlecenia. W wielu przypadkach firma zlecająca opracowuje tylko rysunek projektowy albo fizyczny model. To powoduje, że cena druku 3D jest odpowiednio wyższa z uwagi na potrzebę przygotowania cyfrowego wzoru z fizycznego obiektu z użyciem skanera 3D, względnie przeniesienia rysunku technicznego do pliku CAD. Następne czynniki, które znamiennie wpływają na ostateczny koszt wydruku to, naturalnie, wybór samej technologii druku, jak również tworzyw, z których wyprodukowany będzie produkt. Nie bez wpływu jest też to, jakie będzie zużycie tworzywa (zależy to głównie od tego, czy wydruk ma mieć całkowite czy procentowe wypełnienie i od jego wielkości) oraz czy wydrukowany produkt będzie potrzebował dodatkowej obróbki (m.in. lakierowania czy montażu dodatkowych podzespołów).

Jak skalkulować koszt druku 3D?

Nie można jednoznacznie skalkulować ceny druku 3D bez uprzednich konsultacji z podmiotem, któremu planujemy powierzyć to zlecenie. W tym celu powinno się przekazać jej plik do wyceny lub, jeśli go nie posiadamy, wypełnić formularz i jak najstaranniej opisać specyfikę zlecenia. Szacunek kosztu druku 3D przygotowywany przez firmę CADXPERT jest darmowy. Eksperci CADXPERT służą również poradą przy wyborze tworzywa i odpowiedniej technologii druku.

Lokalizacja firmy:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]