Usługi

Kiedy wykonać badania psychologiczne kierowców?

Zajrzyj w to miejsce, aby zlecić badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała

Na bezpieczeństwo na drogach w szczególnej mierze wpływają umiejętności prowadzących poruszające się po nich auta. Naprawdę istotne jest to w przypadku kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy czy kierowców TIR-ów i komunikacji miejskiej. W ich przypadku istotne są tak umiejętności, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego powodu kierowcy z takich zawodów w myśl prawa powinni regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto więc napisać na ich temat kilka zdań. Jak często powinny być przeprowadzane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Reguły badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta zasada nie dotyczy z kolei specjalistów, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – powinni bowiem przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który najpierw wykonuje badania charakterologiczne. Mają one postać konwersacji z badanym, podczas której odpowiada on na zadania dotyczące zachowań w skrajnych sytuacjach. Kolejna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie przeprowadzane są testy na odpowiednich maszynach, podczas których badana jest postrzeganie prędkości, umiejętność szybkiego reagowania podzielność uwagi czy dostrzeganie w ciemności.

Jak podnieść szansę w czasie badaniach psychotechnicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa wizytę ze specjalistą, który w jej trakcie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co ważne, powinniśmy wiedzieć, że nie dla wszystkich ich rezultaty okażą się pomyślne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy jednak nieco zwiększyć. Jak? W sieci znajdziemy liczne filmy pokazujące działanie maszyn, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by wcześniej przekonać się, jak one funkcjonują.

Lokalizacja firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]