aparat do ultradźwięków, aparat ultradźwiękowy
Wszystko o zdrowiu

Aparat do terapii ultradźwiękowej – charakterystyka i zastosowanie

Ultradźwięki o częstotliwości od jednego do trzech MHz są coraz częściej wykorzystywane przez fizjoterapeutów. Nie ulega wątpliwości, że nie dzieje się tak bez przyczyny, gdyż prawidłowo aplikowane ultradźwięki mają bardzo pozytywne działanie na nasze zdrowie. Mogą być one wykorzystywane do masażu mięśni, a wytwarzane za ich pomocą ciepło oddziałuje kojąco na zakończenia nerwowe. Z tego powodu masaż ultradźwiękami może być stosowany do łagodzenia bólu, poprawy przepływu limfy oraz redukowania napięcia mięśniowego. Powyższe działanie możliwe jest jednak tylko z wykorzystaniem odpowiedniego aparatu do terapii ultradźwiękowej.

Aparat do terapii ultradźwiękowej – jak działa?

Jak już wspomnieliśmy, aparaty do ultradźwięków generują dźwięki o odpowiedniej, niskiej częstotliwości. Metoda ta, stosowana od prawie stu lat, bazuje na dwóch rodzajach efektów: atermicznych oraz termicznych. Te pierwsze mają zbawienny wpływ na transfer płynów ustrojowych – zwłaszcza limfy. Tymczasem efekty termiczne polegają głównie na nagrzaniu tkanek bogatych w kolagen – ścięgien, stawów, blizn oraz wiązadeł i znajdują zastosowanie w przygotowaniu organizmu do sporego wysiłku lub przy leczeniu przeróżnego typu stanów zapalnych.

Aparat do ultradźwięków – stacjonarny lub przenośny?

Funkcjonują 2 warianty aparatów do ultradźwięków – przenośne oraz stacjonarne. Mobilny aparat terapii ultradźwiękowej będzie opcją idealną dla fizjoterapeutów, którzy dojeżdżają do pacjentów albo przyjmujących ich w wielu gabinetach. Jeśli jednak fizjoterapeuta prowadzi jeden gabinet, gdzie przyjmuje znaczną ilość pacjentów – przede wszystkim w ramach kontraktu z NFZ – najlepszym rozwiązaniem będzie bardziej funkcjonalny i wydajniejszy stacjonarny aparat do ultradźwięków.

Lokalizacja firmy:
BardoMed Sp. z o.o.
ul. Pod Fortem 2F/lok.6
31-302 Kraków

Tel.: +48 (12) 444-12-97
Mob.: +48 721-121-314
E-mail: [email protected]