Wszystko o zdrowiu

Biopsja fuzyjna prostaty – charakterystyka zabiegu

Jeżeli potrzebujesz więcej wiadomości dotyczących biopsji fuzyjnej w Krakowie, skieruj się tu.

Stercz, nazywany prostatą, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina formą i wymiarami włoski orzech. Mieści się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada przede wszystkim za produkowanie płynu, w którym przenoszona jest sperma. Problemy z prostatą rozpoczynają się u wielu panów wraz z wiekiem, stąd tak ważka jest jej regularna kontrola. Pomaga to zidentyfikować zapalenie lub przerost tego gruczołu, jak również wcześnie wykryć niepokojące zmiany rakowe. Warto zaakcentować, iż rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, więc nie wolno bagatelizować ryzyka jego prawdopodobnego powstania.

Alarmujące objawy – kiedy udać się do specjalisty?

Panowie po 45 roku życia powinni cyklicznie odwiedzać urologa, zwłaszcza jeżeli spostrzegli alarmujące symptomy powiązane z oddawaniem moczu, jak przykładowo problemy w zatrzymaniu albo rozpoczęciu oddawania moczu, problemy ze wzwodem oraz wytryskiem, wzrost częstotliwości mikcji, pieczenie w jej trakcie, jak również nieregularny strumień czy krew w moczu. Jeżeli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by domniemywać możliwość rozwoju nowotworu, urolog zleci badanie PSA, które polega na przetestowaniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi sygnalizuje duże niebezpieczeństwo rozwoju nowotworu. By natomiast mieć bezsporną pewność, nieodzowne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Jak przebiega biopsja fuzyjna gruczołu krokowego?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczołu krokowego, prowadzona w warunkach szpitalnych, która dzięki wykorzystaniu jednocześnie obrazu USG i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na pobranie wycinków tkanki daleko dokładniej aniżeli w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu korzysta się wyłącznie z obrazowania TRUS (USG transrektalne). Biopsja fuzyjna prostaty jest stosunkowo krótkim zabiegiem trwającym przeciętnie około pół godziny. Prócz tego pacjent pozostaje jeszcze po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, więc cała procedura kończy się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna jest praktycznie bezbolesna, ponieważ przeprowadzana jest przy znieczuleniu miejscowym. Uzyskane wycinki gruczołu są w następnej kolejności sprawdzane przez patomorfologa, który ocenia czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość przeprowadzenia biopsji prostaty. To między innymi posiadanie rozrusznika serca, niska krzepliwość krwi czy uczulenie na niektóre leki. Dlatego też zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najdokładniej odpowiedzieć urologowi na wszelkie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Lokalizacja firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]