Usługi Wszystko o zdrowiu

Chirurgia stomatologiczna – gdy standardowe leczenie nie pomaga

Nie wszystkie choroby dziąseł i zębów mogą być uleczone z pomocą standardowych zabiegów dentystycznych. Jeśli te metody leczenia okazują się bezskuteczne, dentysta podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Choć ta nazwa dla większości pacjentów brzmi strasznie, to współczesna medycyna dysponuje technologiami i środkami, które sprawiają, że nawet wyjątkowo złożone zabiegi są dla pacjenta kompletnie bezbolesne, a powikłania należą do rzadkości.

Czym zajmuje się chirurg dentystyczny?

Do zabiegów często wykonywanych przez chirurga dentystę należą usunięcie części zębów (na przykład wierzchołków korzeni lub całych korzeni) oraz ich ekstrakcje. Te zabiegi przeprowadza się, jeśli zęby są w złym stanie – głównie na skutek zaawansowanej próchnicy albo często powtarzających się stanów zapalnych. Chirurg stomatolog zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami służącymi odbudowie poszczególnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentystycznego należy ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do leczenia protetycznego.

Chirurg dentysta a efektywne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu kojarzyły się z odczuwaniem bólu. W dzisiejszych czasach jednak dostępne są środki, które skutecznie eliminują nieprzyjemne odczucia. Poza tym pacjenci, którzy panicznie boją się fotela dentystycznego, mogą skorzystać z dodatkowych środków uspokajających, a nawet zdecydować się na zabieg przeprowadzony w stanie pełnej narkozy.