Usługi Wszystko o zdrowiu

Stomatologia mikroskopowa – kiedy po nią sięgamy?

Zaawansowana próchnica, martwica, złamanie zęba, zapalenie miazgi lub nieodzowność przygotowania korzenia do protezownia – te stany łączy fakt, że najczęściej w ich wypadku sięga się po leczenie kanałowe. Chociaż nazwa ta u niektórych pacjentów wywołuje dreszcze, w rzeczywistości nie należy się bać tego typu terapii. Współczesna stomatologia dysponuje nowoczesnym wyposażeniem i skutecznymi środkami znieczulającymi, dzięki którym leczenie nawet sporych ubytków nie będzie skutkowało odczuwaniem bólu.

Jak przebiega leczenie kanałowe?

Wstępny etap leczenia kanałowego to odkrycie kanałów zęba i pozbycie się z niego zmienionej chorobowo miazgi. W jej skład wchodzą nerw oraz naczynia krwionośne, toteż podczas leczenia kanałowego konieczne jest zastosowanie bardzo efektywnego środka znieczulającego. W kolejnym kroku przeprowadza się dezynfekcję kanału, która ma oczyścić go ze wszystkich chorobotwórczych bakterii. Ostatni etap to wypełnienie kanału zęba metalem szlachetnym, cementem szkło-jonomerowym, ceramiką lub materiałem kompozytowym.

Znajdź dobrego stomatologa do wykonania leczenia kanałowego?

Endodoncja, bowiem tak brzmi medyczna nazwa leczenia kanałowego, to jeden z najbardziej złożonych zabiegów przeprowadzanych w gabinecie stomatologicznym. Powinno się zatem wybrać dobrego specjalistę, który go zrealizuje. Gwarancją tego, że zabieg będzie udany są możliwości, jakie daje nam endodoncja mikroskopowa. Metoda ta polega na wprowadzeniu w kanał miniaturowego mikroskopu transmitującego obraz do monitora. Pozwala to dentyście na precyzyjne oczyszczenie, a następnie szczelne wypełnienie kanału, dzięki czemu dalsze zabiegi nie będą już konieczne.