Wyposażenie i urządzanie wnętrz

Dobrze dobrane fotele biurowe to zdrowe plecy

Po ośmiogodzinnym dniu siedzenia przed komputerem mogą nam dokuczać bóle pleców. Bardzo istotne oczywiście będą ćwiczenia, ale także to nie pomoże, kiedy przed komputerem siedzimy na niezbyt wygodnym krześle. Dlatego nie należy oszczędzać na fotelach biurowych – dają bowiem gwarancję tego, że kręgosłup nie będzie zmęczony. Fotele do biurka rzutują również na nastrój załogi – ich odpowiednie wybór owocuje zwiększoną efektywnością oraz podniesieniem kreatywności pracowników. Jak jednak wybierać fotele do pracy przy komputerze? Czym grozi nieodpowiedni dobór takich krzeseł?

Fotele do biura – najistotniejsza jest funkcja regulacji

W dużych firmach bardzo ważna jest dowolność regulacji położenia podłokietników, zagłówka oraz siedziska foteli wyznaczonych do pracy przy komputerze. Trzeba wszak mieć na uwadze, iż będą z nich korzystać osoby o różnym wzroście – niscy będą narzekać na ból kończyn dolnych z powodu zgięcia kolan pod niewłaściwym kątem, więksi z kolei na ból krzyża po dniu siedzenia na fotelach z niskim oparciem. Istotna jest także równowaga całego fotela biurkowego. Zagwarantuje ją właściwa budowa podstawy – szczególnie taka pięcioramienna. Podczas pracy przy komputerze ważne będą także podłokietniki, które zdecydowanie ułatwią pisanie, chociaż są użytkownicy, przedkładający fotele komputerowe bez nich. Z finansowego punktu widzenia warto zdecydować się na fotele, w których bez trudności da się wymienić kółka będące najczęściej psującą się ich częścią.

Nieprzemyślany wybór foteli do komputera – jakie mogą być skutki?

Najczęstszymi schorzeniami wynikającymi z niewłaściwego ułożenia ciała podczas siedzenia za biurkiem są głównie dysfunkcje pleców – zarówno w części krzyżowej, jak i szyjnej. Trzeba poza tym nadmienić, iż schorzenia mogą dotykać też rąk – zwłaszcza przy braku czy źle ustawionej wysokości podłokietników. Miejmy też na uwadze, iż nawet poprawnie ustawiony fotel nie da nam gwarancji zachowania dobrego samopoczucia – siedzenie przy komputerze powinno się regularnie przeplatać kilkuminutową gimnastyką.