Projekt gabinetu medycznego
Wyposażenie i urządzanie wnętrz

Projekty gabinetów lekarskich. Co należy wiedzieć urządzając gabinet?

Aranżacja gabinetu lekarskiego to nie jedynie sprawa estetyki i wizerunku, ale również wiedzy. Dobrze zaprojektowany gabinet powinien zapewniać komfort zarówno pacjentom, jak również personelowi, ale również spełniać standardy. O czym trzeba wiedzieć, urządzając gabinet oraz komu należałoby to zadanie zlecić?

Projektowanie gabinetów medycznych – nie taka łatwa sprawa

Porządnie zaprojektowany gabinet lekarski musi spełniać kilka warunków:

  • być komfortowy dla pacjentów i dla personelu,
  • gwarantować bezpieczeństwo świadczonych usług,
  • estetycznie się prezentować,
  • spełniać standardy.

Gabinet lekarski jako miejsce użyteczności publicznej powinien być zaprojektowany zgodnie z regulacjami. To oznacza, iż:

  • minimalna przestrzeń gabinetu musi mieć 12 m2 dla pojedynczej praktyki lekarskiej i gabinetu dentystycznego lub 15 m2 dla gabinetu doktora rodzinnego,
  • drzwi do gabinetu powinny mieć min. 95 cm szerokości,
  • łazienka ma mieć taką powierzchnię, jaka umożliwia pełny obrót wózka inwalidzkiego,
  • podłoga musi być antypoślizgowa, bez trudu zmywalna, odporna na działanie specjalistycznych specyfików chemicznych oraz niechłonąca środków organicznych,
  • ściany w sąsiedztwie ujęcia wodnego powinny być zabezpieczone do wysokości 1,6 m powierzchnią trwałą i nienasiąkliwą.

Właściwe projektowanie gabinetów lekarskich – komu je zlecić?

Znajomość przepisów to nie wszystko. Osoby specjalizujące się w projektowaniu wnętrz gabinetów lekarskich dzięki własnemu dużemu doświadczeniu bardzo dobrze wiedzą, które materiały zastosować, aby pomieszczenie spełniało standardy, a równocześnie przedstawiało się estetycznie i jednocześnie możliwie jak najbardziej przyjemnie. Specjaliści od aranżacji gabinetu medycznego mają także świadomość, które kolory zastosować, aby wywołać przychylne emocje u pacjentów i personelu.

Obok estetyki niesłychanie ważna jest również ergonomiczność – prawidłowo oraz fachowo zaprojektowany gabinet medyczny powinien być bezpieczny i komfortowy.

Lokalizacja firmy:
Medic Design
ul. Łukasiewicza 1/A16
31-429 Kraków

Mob.: +48 668 648 646
E-mail: [email protected]