Sport, rekreacja, hobby Zakupy

Baty i palcaty jeździeckie

Jeśli chcesz zamówić palcaty, powinieneś odwiedzić ten adres.

Kupując strój jeździecki nie można zapomnieć o wyposażeniu się także w kluczowe dodatki. Zarówno podczas ujeżdżania konia, jazdy rekreacyjnej czy w czasie turniejów, niezbędne będzie zastosowanie palcatów oraz batów jeździeckich.

Typy batów jeździeckich

Wyróżnia się kilka typów batów jeździeckich: powożeniowe, ujeżdzeniowe, baty do lonżowania oraz naturalnie palcaty skokowe. Na ogół wykorzystuje się:
bat do lonżowania – jest z reguły długi na minimum 160 a maksimum 200 centymetrów i służy do skłonienia zwierzęcia do ciągłego chodu naprzód, zatrzymania konia albo przyciągnięcia jego uwagi. Dzięki niemu trener panuje nad koniem, równocześnie dystansując się od zwierzęcia na odpowiednią odległość. Współczesne baty do lonżowania wykonywane są przeważnie z włókna szklanego i mają antypoślizgową rączkę, która sprawia, iż solidnie trzyma się ręki w każdych warunkach. Najczęściej są składane, ale w sprzedaży znaleźć można też baty jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest zdecydowanie krótszy (ma średnio od 90 do 140 cm) i zakończony jest sznureczkiem. Stosuje się go podczas treningu, rzadziej w jeździe rekreacyjnej. Warto zaakcentować, że używa się go wyłącznie wtedy, kiedy dżokej nie jest w stanie wymusić od zwierzęcia preferowanego zachowania za pomocą komunikatów przekazywanych nogą bądź dłonią.
palcat skokowy – często nazywany także szpicrutą, to najkrótszy rodzaj bata – ma długość ok 60 maksymalnie 75 cm. Kończy się zazwyczaj skórzaną klapką, która wydaje dźwięk dyscyplinujący zwierzę i nakłania je do konkretnego zachowania. Palcatem uderza się lekko konia w łopatkę, co tłumaczy, dlaczego jest on tak krótki.

Palcaty i baty stosuj z umiarem

Szpicrut i batów jeździeckich niesłychanie łatwo nadużyć, wobec tego powinno się za każdym razem posługiwać się nimi z rozwagą. Zbyt silny cios może spowodować, że zamiast wypełnić polecenie zwierzę będzie bardziej agresywne lub będzie w przyszłości kojarzyć daną przeszkodę z uczuciem bólu. Jeżeli bat czy też palcat zostawił ślad na sierści zwierzęcia to oznaka, że jeździec uderza z pewnością zbyt mocno.

W trakcie jazdy palcaty oraz baty chwytamy tak, aby układały się wzdłuż wodzów. Jeśli na rączce znajduję się pętla, nie powinno się zakładać jej aż do nadgarstka, bowiem w przypadku upadku dżokej mógłby doznać obrażeń.

Lokalizacja firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]