Usługi Zakupy

Figury z brązu – idealny prezent dla miłośnika sztuki

Jedną z pierwotnych metod aktywności artystycznej stanowi rzeźba. Pierwsze jej formy obecne były już w okresie prehistorycznym i wciąż są obecne w przeróżnych sferach naszego życia. Spotykamy je przede wszystkim tam, gdzie poszukujemy kontaktu ze sztuką – w galeriach, w świątyniach i w muzeach, ale też w przestrzeni publicznej: w gmachach firm, na rynkach i ulicach, a nawet w centrach handlowych. Wszechobecność rzeźb w naszym codziennym życiu jest na tyle duża, iż nie wszyscy uzmysławiamy sobie, że twórczość wychodzącą spod ręki rzeźbiarzy napotykamy właściwie codziennie. W naszym wpisie przytoczymy parę przykładów świadczących o powyższym.

Rzeźby z brązu w biurach i szkołach

Dzieła rzeźbiarzy, nawet gdy przedstawiają ogromne wartości artystyczne oraz estetyczne, często są przez nas traktowane jako norma – w przestrzeni miejskiej (choć nie tylko) są bowiem obecne wręcz na każdym kroku. Monumentalne pomniki, a także rzeźby ustawiane w parkach, na ulicach czy w przydomowych ogródkach, widoczne są wszak w zdecydowanej większości krajowych miejscowości. Poza tym nierzadko można je zobaczyć również w licznych budynkach. Są dekoracją między innymi w urzędach, szkołach czy pozostałych gmachach użyteczności publicznej

Rzeźby z metalu. Kiedy się je zamawia?

Podane wyżej przykłady dotyczą przede wszystkim znacznych, nieruchomych prac. Jednakże stanowi to mniejszą część wszelkich rzeźb obecnych w naszym powszednim życiu. Natomiast pokaźna większość z nich to niewielkie dzieła, wykonane z myślą o prywatnym użytku – to przykładowo nagrody na laureatów turniejów, popiersia wykonywane na zlecenie czy medale. Organizatorzy rozmaitego rodzaju zawodów sportowych lub plebiscytów nie mają z tym kłopotów, bo zakup rzeźby na zamówienie (odlewów z brązu czy innych stopów) nie jest wysokim wydatkiem, a ich opracowanie należy po prostu powierzyć profesjonalnemu artyście.