Sport, rekreacja, hobby Zakupy

Kantar sznurkowy i skórzany – czym się różnią?

Zobacz, gdzie nabyć kantar, wejdź na https://horse-trade.pl/pl/c/Kantary/38.

Kantar jest powszechnie używaną częścią uprzęży dla konia. Mocno przypomina uzdę, bowiem jedyną różnicą między tymi rozwiązaniami jest brak wędzidła – elementu wkładanego do pyska pozwalającego na kierowanie stąpającym koniem. Kantar to jeden z najważniejszych elementów ekwipunku jeździeckiego, z którym konie sporadycznie się rozstają. Dlatego musi on być dobrany do zarysu i wielkości głowy konia, jak również nie przyczyniać się do powstania uszkodzeń skóry. Jak więc znaleźć najlepszy kantar? Na jakie jego cechy wypada zwrócić szczególną uwagę?

Co odpowiedniejsze dla konia – kantar sznurkowy czy podszywany?

W sklepach odnajdziemy przeróżne warianty kantarów: sznurkowe, podszywane, skórzane i taśmowe. Te pierwsze, nazywane też halterami, są zalecane z uwagi na ogromną kontrolę, którą jeździec za ich pośrednictwem ma nad koniem. Dla zwierzęcia dużo bardziej komfortowy jest jednakże kantar taśmowy bądź skórzany. Znacznie większą wygodę dają kantary podszywane – np. syntetycznym lub naturalnym futerkiem, które można odczepić celem wyczyszczenia. Kantar tego rodzaju wspaniale zapobiega tworzeniu się uszkodzeń skóry, a jednocześnie pozwala uwiązać konia na czas pielęgnacji i dawać możliwość jego prowadzenia podczas treningów czy spacerów.

Kantary – jakie rozmiary są dostępne w sprzedaży

Kantary wytwarzane są w paru rozmiarach. Najmniejszy rozmiar to foal, który będzie pasował kucom miniaturowym oraz źrebiętom. Kolejny to shetty (0), który stosują właściciele pokaźniejszych źrebiąt, a także koni szetlandzkich. Kantar zwany pony (1) jest natomiast stworzony dla kucy (np. connemara) i rocznych koni większości ras. Cob i full (2 i 3) to kantary średniej wielkości i pasują między innymi do hanowerów, koni wielkopolskich, huculskich oraz arabskich. Największy rozmiar kantarów to xfull (4), który przeznaczony jest dla ras zimnokrwistych (jak perszeron albo konie ardeńskie) i dużych ras gorącokrwistych (np. śląskich).

Lokalizacja firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]