Zakupy

Kilka słów o banknotach kolekcjonerskich

Szukasz banknotu kolekcjonerskiego? Odwiedź tę stronę.

Gdy słyszymy o kolekcjonerstwie, jednym z natychmiastowych skojarzeń obok filatelistyki czy falerystyki jest numizmatyka. Jednakże monety to nie jedyne środki płatnicze, które budzą zainteresowanie zbieraczy. W połowie XX w. rozwinęła się notafillia, która zajmuje się badaniem oraz kolekcjonowaniem banknotów i pozostałych pieniędzy zastępczych.

Dzieje banknotów oraz czemu je zbieramy?

Pierwowzory papierowych środków pieniężnych pojawiły się w Chinach, a nie jak wiele osób uważa – w Europie. Początkowa ich wersja, zbliżona w swoim zastosowaniu raczej do współczesnych weksli, wytworzona była ze skóry i pojawiła się w II w. p.n.e. podczas rządów Dynastii Han. Papierowe banknoty w formie w jakiej funkcjonują obecnie uformowały się zaś między VII a XII w. podczas rządów Dynastii Tang i Dynastii Song. Służyły jako udogodnienie dla handlarzy, bo zwalniały ich od przymusu podróżowania na dalekie dystanse z dodatkowym obciążeniem w formie metalowych monet. Mieszkańcy Europy pierwszy raz usłyszeli o papierowych środkach pieniężnych z relacji legendarnych trzynastowiecznych podróżników, m.in. Marco Polo, jednakże w państwach europejskich zaczęto korzystać z nich w szerszym zakresie między XVII a XVIII w. Z biegiem lat tę metodę rozliczenia zobowiązań zaakceptowano wszędzie. Dopiero w XXI w. banknoty są zastępowane przez coraz bardziej uniwersalną bankowość elektroniczną. Może właśnie stąd wzięło się coraz szersze zamiłowanie do banknotów jako obiektów kolekcjonerskich, jako że nie tylko mają one walory historyczne, ale też artystyczną – od stuleci wszak imponują finezyjnym designem.

Polskie banknoty kolekcjonerskie – motywy i zabezpieczenia

Osoby kolekcjonujące banknoty, na podobieństwo kolekcjonerów monet, gromadzą na ogół banknoty obiegowe z różnych stron świata. Są one stosunkowo łatwo dostępne, chociaż koszt ich kupna zdarza się bardzo wysoki – to zależne jest od ich stanu zachowania oraz roku emisji. Odmienną kategorią banknotów są banknoty kolekcjonerskie, wypuszczane w limitowanym nakładzie, z reguły w związku z upamiętnieniem sławnych postaci z kręgu nauki, kultury i polityki lub istotnych wydarzeń. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 50, 20 i 10 zł emituje Narodowy Bank Polski. Upamiętniają one m.in. 600. rocznicę urodzin Jana Długosza banknot 20 zł) czy 90 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości (banknot 10 zł). Ciekawym faktem jest to, że poza wspaniałą szatą graficzną, banknoty kolekcjonerskie posiadają takie same zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, np. nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby, elementy wypukłe dla osób niewidomych i znaki widoczne pod ultrafioletem.

Lokalizacja firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]