Rozrywka Zakupy

Książki thrillery i kryminały – zanurz się w ich niepokojącym klimacie

Sprawdź, gdzie kupić książki kryminalne.

Znacząca grupa pasjonatów książek to entuzjaści upiornych historii. Niektórzy preferują opowieści z pogranicza gore, pozostali kochają zanurzać się w dalekie zakątki złożonych umysłów bestialskich bandziorów i psychopatycznych morderców. W zalewie platform streamingowych i podcastów, na których udostępnionych są tysiące produkcji prezentujących odbiorcom historie z życia wzięte oraz te w całości zmyślone, nadal jedną z najprzyjemniejszych form styczności z nimi pozostają thrillery i książki kryminalne.

Kryminalne książki i thrillery – dlaczego czuć niepokój?

Entuzjasta horrorów i kryminałów bezzwłocznie powie, że chodzi o przyjemny przypływ adrenaliny. Oglądając czy czytając horrory chcemy przez jakiś czas dać się ponieść mocnemu wrażeniu przerażenia, którego sporadycznie doświadcza się na co dzień. Nie ma dziś dla człowieka w naturalnym środowisku śmiertelnych zagrożeń, a jeśli już coś nas stresuje to zazwyczaj praca, problemy zdrowotne bądź finanse. Jeśli nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie znajdujemy się w sytuacjach, w których nasz organizm produkuje w znacznych ilościach adrenalinę, nazywaną hormonem stresu i przetrwania. A właśnie odczuwanie strachu uczy nas radzić sobie z trudnymi sytuacjami. Nie bez powodu baśnie Andersena oraz braci Grimm mają zwykle tak niepokojący i brutalny wydźwięk – tak historie te ostrzegało dzieci przed niebezpieczeństwami otaczającego ich świata, pokazując im w tym samym czasie, iż dobro nie zawsze zwycięża.

Książki thrillery wzbudzają lepiej niepokój niż ich serialowe ekranizacje

XXI w. to czas szybkiej rozrywki. Odbiorcy, jeżeli wyłuskają na nią wolną chwilę, szukają filmu czy też serialu z zamkniętą historią, którego obejrzenie zajmie nie więcej niż parę godzin. Miłośnicy mrocznych horrorów i kryminałów są w zasadzie rozpieszczani ilością produkcji tego rodzaju, które dostępne są na różnych platformach VOD. Co wymaga podkreślenia, często te filmy i seriale są oparte na głośnych książkach, lecz jest im daleko do pierwowzoru i ich obejrzenie nie zapewnia takiej frajdy jak czytanie oryginału. Książkę, zwłaszcza powieść horror czy kryminalną, odbiera się w odmienny sposób niż serial – wolniej, czyli z większą uwagą. W książce każdy dialog, wtrącenie czy postać (nawet ta drugiego planu) wpływa na budowanie klimatu snutej opowieści. Niepokój wyzwalany jest u czytelnika zazwyczaj stopniowo, ale umożliwia to skrupulatniejszą analizę przedstawionych wydarzeń oraz relacji bohaterów. Jeśli więc masz czas i uwielbiasz czytać, pozwól się przestraszyć thrillerom, horrorom oraz literaturze kryminalnej.

Lokalizacja firmy:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa