Jeśli szukasz książek dla nastolatków, skieruj się na ten adres.
Osoby wychowywane w XXI w. mają coraz rzadszy kontakt z szeroko pojętą literaturą. Młody człowiek wybierze przede wszystkim szybką rozrywkę w smartfonie, na komputerze lub w telewizji, a po książkę z reguły sięga dopiero wtedy, gdy jest to zadana lektura szkolna. I także z powodu konieczności analizy tekstów literackich sprzed paru stuleci dla wielu licealistów czytanie dla przyjemności staje się niezrozumiałym konceptem.
Literatura dla młodzieży odwołuje się do generalnych doświadczeń młodego człowieka
Nastolatki nie nie mają potrzeby ograniczać się do czytania tylko lektur szkolnych. Na półkach księgarni jest co niemiara literatury dla młodzieży nie tylko polskich ale i zagranicznych autorów, którzy roztrząsają kwestie i opisują historie intrygujące młode pokolenie odbiorców. Ten typ literatury otrzymał nawet swoją nazwę:“literatura YA (Young Adult)”. Jest to beletrystyka tworzona dla odbiorcy w wieku od 12 do 18 lat. Historie młodzieżowe czerpią z licznych gatunków literackich: są tu m.in fantasy, obyczajówki oraz thrillery. Jednakże wszystkie te książki łączy odwołanie się wyraźnie do najprostszych doświadczeń młodych ludzi. Powieści te piszą zatem o odkrywaniu swojej tożsamości, relacjach z rodzicami, pierwszym zauroczeniu, nawiązywaniu i zerwaniu przyjaźni i znajdowaniu swojego miejsca w grupie rówieśników. Lektura literatury młodzieżowej pomaga młodzieży poczuć, iż inni również mają analogiczne problemy przez tych kilka intensywnych lat dorastania.
Czemu warto zachęcać nastolatków do poznawania literatury młodzieżowej
Rekomendujemy oferować nastolatkom inspirującą je literaturę, bo wzmocnienie w nich pragnienia czytania dla zabawy po czasie daje mnóstwo korzyści. Nastolatek, który regularnie oddaje się lekturze operuje szerszym zasobem leksykalnym i lepiej daje sobie radę z ortografią i gramatyką, co bezsprzecznie upraszcza naukę języka polskiego. Jednak poznawanie dylematów innych osób w porównywalnym wieku to również metoda na dokładniejsze poznanie siebie, osobistych pragnień oraz rozwinięcie w nastoletnim dziecku empatii. Co ważne, rodzice pod żadnym pozorem nie powinni żartować sobie z pasji dziecka. Jeżeli więc nastolatek częściej czyta książki o statkach kosmicznych lub wampirach nie komentujcie, że to bezsensowne tylko pozwólcie mu się nimi cieszyć!
Lokalizacja firmy:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa