Wyposażenie i urządzanie wnętrz Zakupy

Zastosowania tablic kredowych kiedyś i współcześnie

Zielona tablica kredowa wszystkim kojarzy się ze szkołą, nieważne czy mają 12, 40 czy 90 lat. To dlatego, że jest to obiekt wykorzystywany w procesie edukacji od co najmniej dwustu lat i wygląda na to, że jeszcze przez jakiś czas nie wyjdzie z użycia. Ale taka tablica może mieć też inne przeznaczenie.

Historia tablicy kredowej

Na początku należy podkreślić, iż tablice kredowe produkowane są w dwóch kolorach: zielonym i czarnym. Owszem z czasów szkolnych większość pamięta głównie te pierwsze, ale z historycznego punktu widzenia tablice o czarnej powierzchni istniały jako pierwsze. Były one bardzo ciężkie, bo wykonywano je z bloków łupkowych albo desek drewnianych pomalowanych na czarno. Mimo wszystko z powodzeniem były używane od XIX w. aż do drugiej połowy XX w. Wtedy to powoli zostały zastąpione przez swoją nowszą, zielona wersję – lżejszą, z powierzchnią powleczoną emalią na bazie porcelany, której lepiej trzymała się kreda. Nie oznacza to, że czarne tablice kredowe wypadły z obiegu – są produkowane do dziś, ale rzecz jasna nie są już drewniane ani z kamienia. Funkcjonowanie tablic kredowych w obu kolorach łatwo wytłumaczyć. Kolor zielony uspokaja i nie męczy oczu, zatem sprawdza się w placówkach oświaty, gdzie trzeba patrzeć z uwagą na jej powierzchnię przez wiele godzin. Z kolei pismo czy rysunek na czarnej tablicy kredowej charakteryzuje się wyższym kontrastem, tym samym dobrze jest instalować takie tablice w dużych aulach, tak by słuchacze z tyłu wyraźnie widzieli każdy napisany czy narysowany szczegół. Niestety nawet w szkołach tablice kredowe, jakkolwiek zdrowsze dla wzroku, są powoli wypierane przez białe tablice magnetyczne, których atutem jest brak pyłu (pisze się po nich suchościeralnym flamastrem).

Czy można użyć tablicę kredową w mieszkaniu?

Tablice kredowe, w szczególności te o czarnym kolorze, to również wspaniały dodatek dekoracyjny w mieszkania. Wyśmienicie komponują się z wnętrzem w stylu vintage – można na nich wypisać kolorową kredą przeróżne cytaty czy narysować obrazki i powiesić na ścianie zamiast plakatów. Plusem takiej dekoracji jest opcja cyklicznej zmiany treści, dzięki czemu wystrój pokoju nie będzie nas z czasem nudził. Przy tym nie wydamy wiele – opakowanie kolorowej kredy to wydatek maksymalnie 6-8 złotych, a wystarcza na wykonanie kilkunastu rysunków i napisów. Na takiej tablicy można też rozrysować tabele z harmonogramem obowiązków domowych, które muszą zrealizować w tygodniu nasze dzieci. Można także zawiesić niewielką tablicę kredową w pokoju dziecka. Będzie mogło na niej do woli bazgrać, ćwiczyć naukę pisania oraz grać z przyjaciółmi z klasy w kalambury, kółko i krzyżyk oraz inne proste gry.